Trasa ostatniego etapu Tour de Pologne Junior przebiegała wokół krakowskich Błoń. Młodzi adepci kolarstwa jechali Aleją Marszałka Focha, Aleją 3 Maja, ulicą Piastowską oraz ulicą Królowej Jadwigi, które tworzyły pętlę o długości 4 kilometrów. Młodzicy mieli do pokonania pięć takich rund, młodziczki cztery, a żaki i żakinie po trzy.
W niedzielę pierwsi na starcie stanęli klasycznie młodzicy. Po dwóch etapach liderem klasyfikacji generalnej ORLEN PALIWA – Sponsora Głównego wyścigu, był zawodnik KS Deichmann SKSM Mat Sobótka Oliwier Bojnarowicz, który w Prudniku zajął 4. miejsce, a w Katowicach drugie. W Krakowie Bojnarowicz w końcu wygrał upragniony etap i tym samym przypieczętował zwycięstwo w klasyfikacji generalne ORLEN PALIWA. Drugi na mecie i w „generalce” był kolarz KLKS Azalia Brzóza Królewska Mikołaj Kleczkowski, który zwyciężył w dwóch pozostałych klasyfikacjach – punktowej BOPLAN i najaktywniejszy QUEST. Trzeci na mecie w Krakowie był jego kolega z zespołu Stanisław Wrona. Podium klasyfikacji generalnej ORLEN PALIWA uzupełnił Marcel Paterski (syn 2-krotnego triumfatora klasyfikacji górskiej Tour de Pologne UCI World Tour Macieja Paterskiego), reprezentujący MLUKS Victoria Jordan.
Następnie rywalizowały młodziczki. Poprzednie etapy sugerowały, że rywalizacja o żółtą koszulkę rozegra się pomiędzy Leną Ruszkiewicz (Avatar Silesia Team), Julią Kowerko (Kwisa Lubań) i Natalię Jaros (POM Strzelce Krajeńskie). Ruszkiewicz popisała się niesamowitą regularnością, bowiem na każdym z trzech etapów zajęła 2. miejsce i ostatecznie zwyciężyła w klasyfikacji generalnej ORLEN PALIWA i w klasyfikacji punktowej BOPLAN. Niedzielny etap wygrała z dużą przewagą Maria Szołucha (UKS Kolarz Nadarzyn) i rzutem na taśmę znalazła się na najniższym stopniu podium całego wyścigu. Kowerko dojechała w Krakowie na 3. miejscu i w „generalce” zajęła 2. miejsce. Natomiast klasyfikację najaktywniejsza QUEST wygrała Wiktoria Madejska (LMGKK Ziemia Brzeska Brzeg). Jaros była w niedzielę szósta i znalazła się tuż za podium klasyfikacji generalnej ORLEN PALIWA.
Jako kolejni na linii startu stanęli zawodnicy z kategorii żak. Wyścig odbył się bez większych niespodzianek i po raz kolejny został zdominowany przez kolarzy KK Tarnovia. Klasyfikację generalną ORLEN PALIWA i klasyfikację punktową BOPLAN wygrał Oliver Kujawa, który był najlepszy w Katowicach i Krakowie, a w Prudniku przegrał tylko ze swoim kolegą z zespołu Wojciechem Jankowiakiem. W stolicy Małopolski drugi był inny z zawodników KK Tarnovia Igor Kędziora, który zajął tę samą lokatę w Katowicach i w „generalce”. Był natomiast najlepszy w klasyfikacji najaktywniejszy QUEST. Na podium całego wyścigu znalazł się jeszcze Kajetan Ciupiński (UKS Kolarz Nadarzyn). Trzeci w Krakowie był Adrian Mirkowski (Stajnia Rowerowa Inter Cars Team).
Jako ostatnie wystartowały żakinie. Faworytką do finalnego triumfu była Marta Sekta (Avatar Silesia Team) i nie zawiodła. Fenomenalna młoda kolarka zwyciężyła w każdej z możliwych klasyfikacji – generalnej ORLEN PALIWA, najaktywniejsza QUEST i punktowej BOPLAN. Podium „generalki” żakiń uzupełniły Gabriela Skrzypczak (GKS Cartusia Bike Atelier Kartuzy), która wygrała etap w Krakowie oraz Kesja Kolbusz (niezrzeszona).
Dla najlepszych ufundowano m.in. nagrody finansowe i okulary marki Ekoi. Specjalna nagroda imienia Mariana Więckowskiego trafi w ręce najlepszej drużyny po trzech etapach Tour de Pologne Junior. Każdy z uczestników wyścigu otrzyma pakiet startowy, w którym znajdą m.in. koszulkę kolarską Quest, plecak Tour de Pologne Junior, notatnik 81.TdP, kremy marki Dax Sun oraz napoje marki Galvanina.
Ostatnią nagrodą przyznaną w niedzielę była ta dla najlepszej drużyny Tour de Pologne Junior im. Mariana Więckowskiego – legendarnego polskiego kolarza. Na scenie wręczyła ją jego córka i mama dyrektorki wyścigu Agaty Lang, Małgorzata Lang. Najlepszą ekipą została Avatar Silesia Team, w której barwach m.in. Ruszkiewicz i Sekta wygrały klasyfikacje generalne ORLEN PALIWA.
– Chciałam podziękować rodzicom, trenerom i wszystkim osobom zaangażowanym w ten wyścig. To jest naprawdę coś wyjątkowego dla młodzieży. Dla mnie jest to równie ważne, bo jest to Memoriał Mariana Więckowskiego, mojego dziadka, który wiele zrobił dla młodzieży. Naprawdę cieszę się, że możemy to kontynuować i dalej rozwijać ten projekt – powiedziała dyrektorka wyścigu Agata Lang.
Od 2020 roku Tour de Pologne Junior rozgrywany jest jako Memoriał Mariana Więckowskiego, trzykrotnego zwycięzcy Tour de Pologne, który zapisał się w historii polskiego kolarstwa jako legenda, wszechstronny i wytrzymały zawodnik, a także dobry i skory do pomocy człowiek. Po zakończeniu kariery został trenerem w Hutniku Warszawa, a od roku 1975 aż do emerytury był szefem wyszkolenia w PZKol. Jednak nawet na emeryturze pracował jako koordynator ds. szkolenia dzieci i młodzieży. Właśnie pracę z dziećmi polubił najbardziej. Jest określany jako “dziadek” wszystkich dzieci biorących udział w wyścigu
Napisz komentarz
Komentarze