Skarb groszy praskich odkryto w 2016 roku. U podnóża góry Chełmiec trafił na niego przypadkowy spacerowicz. Mężczyzna znalazł dwa stare naczynia, w których znajdowało się 1385 srebrnych monet. Znalezisko trafiło do Instytutu Archeologii Uniwersytetu Wrocławskiego, gdzie dokładnie go zbadano.
- Okazało się, że skarb został ukryty po 1420 roku, w czasie wojen husyckich, przypuszczalnie ktoś bał się tego, co nastąpi i schował ten skarb, i co ciekawe, nigdy po niego nie wrócił - mówi archeolog Sylwia Rodak.
Grosze przetrwały w ziemi ponad 600 lat. Zachowały się do dziś w bardzo dobrym stanie. To bardzo ciekawe znalezisko, bo bardzo rzadkie w naszym regionie.
- Za 48 groszy praskich w tamtym czasie, czyli w średniowieczu, prawdopodobnie można było kupić konia - przyznaje Sylwia Rodak ze Starej Kopalni.
Skarb groszy praskich będzie można obejrzeć po wykładzie, który w najbliższy piątek, 14 czerwca o godzinie 17.00 zaplanowano w Sztygarówce na terenie Starej Kopalni. W czasie tego spotkania archeolog ze Starej Kopalni opowie, na czym polega jego praca, jak wyglądają poszukiwania i jakie skarby można znaleźć.
Dzień później, 15 czerwca, Stara Kopalnia zaprasza na Piknik Średniowieczny. Zabawa rozpocznie się o godzinie 11.00 i potrwa do 16.00. W programie pokazy walk średniowiecznych wojów, pokazy
średniowiecznej mody, warsztaty garncarstwa oraz zabawa w archeologa na specjalnie przygotowanych stanowiskach.
Narodowy Instytut Dziedzictwa, który nadzoruje Europejskie Dni Archeologii w Polsce, do promocji EDA, wybrał w tym roku zdjęcie wspomnianego skarbu groszy praskich z Wałbrzycha.
Napisz komentarz
Komentarze