Dofinansowaniu podlegają projekty, których głównym celem jest wprowadzenie nowych usług i/lub produktów pozwalających na zdywersyfikowanie prowadzonej działalności i uodpornienie się na kolejne kryzysy. Można zatem dofinansować zakup sprzętu gastronomicznego, maszyn, urządzeń, otworzyć ogródek letni czy rozbudować infrastrukturę hotelową. Ważne, żeby działalność dalej mieściła się w zakresie branż hotelarstwa, gastronomii, turystyki i kultury. Dodatkowym elementem inwestycji mogą być działania z zakresu ekologii i cyfryzacji np. zakup instalacji fotowoltaicznej, pomp ciepła, wdrożenie zdalnej obsługi Klientów, systemów do zarządzania hotelem, restauracją czy tzw. hoteli bezobsługowych. Możemy również dofinansować usługi doradcze oraz szkoleniowe, niezbędne do zrealizowania planowanego przedsięwzięcia.
Wnioski można składać od 6 maja do 5 czerwca 2024. Ocena wniosków będzie odbywała się w 3 rundach, a ich ocena ma potrwać tylko 14 dni.
Kto zatem może starać się o dofinansowanie?
Mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa posiadające kod PKD wskazany w Regulaminie konkursy (na końcu artykuły zamieszczono szczegółowy wykaz), które odnotowały spadek obrotów o minimum 30% w latach 2019/2020 lub 2020/2021.
Na co?
Na zakup między innymi:
- wyposażenia,
- maszyn i urządzeń,
- oprogramowania,
- instalacji fotowoltaicznej,
- pomp ciepła,
- stworzenie ogródka letniego,
- przygotowanie/ rozbudowanie strefy rozrywki i SPA,
- zakup tzw. hoteli bezobsługowych,
- ładowarek elektrycznych
o wartości do 600 000,00 zł netto.
Szczegółowe informacje o konkursie dostępne są na dedykowanej stronie:
Okiem Ekspertki – Ewa Waloszczyk: ogłoszony konkurs był od dawna wyczekiwany przez przedsiębiorstwa z branży HoReCa, które w sposób szczególny ucierpiały podczas COVID-19, ale też muszą od 2022r. zmagać się z bardzo wysokimi cenami gazu i energii elektrycznej, które są jednymi z głównych kosztów prowadzonych przez nie działalności. Możliwość pozyskania aż 90% dotacji do inwestycji, to sytuacja szczególna. Zazwyczaj przedsiębiorstwa, szczególnie z naszego Regionu, mogą liczyć na dotacje w wysokości 30-40%. Dlatego też zachęcam wszystkie firmy spełniające wymagania konkursowe do złożenia wniosku. Okazja wydania 10% własnych środków na inwestycję już raczej się nie powtórzy, a dobrze przemyślana inwestycja może być motorem napędowym do zmian i prawdziwego uodpornienia się i umocnienia w tych niestabilnych czasach. Muszę w tym miejscu również podkreślić, iż rozstrzygnięcie konkursu zaplanowano w rekordowym czasie. Sama ocena wniosków ma potrwać tylko 14 dni, a lista wniosków, które otrzymają dotacje ma być publikowana w zaledwie kilka dni od zakończenia oceny. Jest to szczególnie korzystne, gdyż niejednokrotnie firmy muszą szczegółowo zaplanować projekty, które będę realizowane np. dopiero za roku lub dwa, bo procedura oceny wniosków trwa miesiącami. W tym przypadku, patrząc po wymaganiach konkursowych oraz zasadach udzielania wsparcia, dotrzymanie tego terminu wydaje się jak najbardziej możliwe.
Ewa Waloszczyk – ekonomistka i ekspertka w zakresie funduszy unijnych, od ponad 18 lat zajmuje się skutecznym pozyskiwaniem i rozliczaniem wsparcia dotacyjnego. Od 9 lat prowadzi własną działalność, wspierając przedsiębiorstwa w ich rozwoju. Stawia na wysoką jakość doradztwa, indywidualne podejście do klientów i ich projektów oraz budowanie długoterminowych relacji. Specjalizuje się w pozyskiwaniu i rozliczaniu dotacji dla przedsiębiorstw z sektora MŚP.
Napisz komentarz
Komentarze