Budowa PP7 to jedna z priorytetowych inwestycji miejskich na najbliższe lata. Obecnie trwają prace nad dostosowaniem projektu nowego przedszkola tak, by powstał budynek pasywny, czyli samowystarczalny. Co to oznacza? Budynki pasywne posiadają własny prąd, ciepło, chłód oraz wodę. Nie są dogrzewane dodatkowymi źródłami ciepła, korzystają głównie z odnawialnych źródeł energii. „Siódemka” będzie wyposażona w instalację fotowoltaiczną, a do ogrzewania planuje się zastosowanie zastosować najbardziej efektywne źródło ciepła. Czyste i świeże powietrze w całym budynku zapewni rekuperacja z maksymalnym odzyskiem ciepła.
Budynek przedszkola będzie wolnostojący, niepodpiwniczony, dwukondygnacyjny, przeznaczony na pobyt 200 dzieci w 8 oddziałach, po 25 dzieci w każdym. Pomieszczenia przeznaczone dla każdej grupy składać się będą z sali zajęć z miejscami do zabawy, odpoczynku i konsumpcji.
W budynku będzie sala gimnastyczna przeznaczona do zabaw, ćwiczeń, rytmiki oraz organizowania uroczystości z udziałem rodziców, cztery gabinety specjalistyczne, pokój nauczycielski, szatnia dla pracowników obsługi technicznej i administracji, kuchnia wraz z niezbędnymi pomieszczeniami zaplecza magazynowego, pralnia, suszarnia i monitoring.
Projekt przewiduje budowę placu zabaw dla dzieci młodszych i starszych wraz z urządzeniami zabawowymi. Oprócz tego ogród będzie wyposażony w piaskownicę, ogródek do uprawy warzyw, miejsca do rysowania, alejki. Na terenie przedszkola powstaną również miejsca parkingowe, stojaki na rowery, wiata śmietnikowa, oświetlenie terenu, nagłośnienie, monitoring, ogrodzenie wraz z bramą wjazdową i furtką. Projekt zakłada budowę drogi dojazdowej i wyjazdowej z przedszkola na drogę osiedlową wraz z przebudową istniejącego ciągu pieszego zlokalizowanego wzdłuż budynku PP 7.
Co istotne, po wybudowaniu nowego obiektu i przeniesieniu do niego przedszkolaków, projekt przewiduje rozbiórkę obecnego budynku placówki.
Dokładny termin realizacji zadania jeszcze nie jest znany. Zakłada się, że po dokonaniu niezbędnych zmian w projekcie oraz wyłonieniu wykonawcy robót budowlanych ruszy prawdopodobnie w trzecim kwartale tego roku.
Planowane jest dofinansowanie inwestycji w wysokości 16 103 500 zł (70%). Cała wartość projektu szacowana jest na 23 mln zł. Dofinansowanie pochodzić ma z Funduszy Europejskich dla Dolnego Śląska 2021 - 2027, Fundusz Sprawiedliwej Transformacji - w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych Południowego Obszaru Funkcjonalnego ZIT POF.
Napisz komentarz
Komentarze