Jedną z ciekawszych propozycji będą konkursy dla przedsiębiorstw posiadających siedzibę i planujących inwestycję na terenie objętym Funduszem Sprawiedliwej Transformacji. Mówimy tutaj o powiatach dzierżoniowskim, kłodzkim, świdnickim, wałbrzyskim i ząbkowickim. Firmy z tego obszaru będą mogły otrzymać dofinansowanie m.in. do rozbudowy parku maszynowego, zakupu maszyn i urządzeń, wybudowania lub rozbudowania hali i siedziby swojej firmy czy zainstalowania instalacji fotowoltaicznej, pompy ciepła oraz wdrożenia działań z zakresu efektywności energetycznej oraz gospodarki o obiegu zamkniętym. Co ważniejsze, konkursy te będą idealnym rozwiązaniem dla firm usługowych oraz tych działających w branży turystycznej. Dofinansowanie będzie wynosiło do 70% wartości poniesionych kosztów. W ramach dwóch ogłoszonych konkursów firmy będą mogły pozyskać prawie 200 milionów złotych.
Natomiast dla firm z całego Dolnego Śląska przeprowadzony będzie dedykowany konkurs na dofinansowanie prac badawczo–rozwojowych związanych ze stworzeniem nowych produktów, technologii i procesów. O dotację będą mogły starać się firmy, których projekty będą dotyczyły następujących gałęzi gospodarki:
1. Chemia i medycyna
2. Auto-Moto-Aero-Space
3. Surowce naturalne i wtórne
4. Maszyny i urządzenia.
5. Zielony ład, tj. projekty z zakresu efektywności energetycznej, gospodarki o obiegu zamkniętym
6. „Przemysł 4.0”
7. „Życie wspomagane technologią”
W ramach ogłoszonego konkursu, przedsiębiorstwa będą miały możliwość złożenia wniosków na dofinansowanie prowadzonych przez siebie prac do wysokości nawet do 80% poniesionych kosztów. Możliwym będzie sfinansowanie między innymi koszty wynagrodzeń, materiałów niezbędnych do badań i stworzenia prototypów czy wykorzystania aparatury niezbędnej do prowadzenia badań.
W ramach konkursu do rozdysponowania będzie bardzo duża pula środków – na dofinansowanie projektów przewidziano ponad 162 mln złotych, a dla powiatu zgorzeleckiego dodatkowo 46 mln złotych. To kolejne ponad 200 milionów złotych, które trafi do dolnośląskich przedsiębiorstw.
Na początku roku przewidziano również kolejne dotacje dla branż, które najdotkliwiej odczuły pandemię COVID-19. Hotele, restauracje, firmy cateringowe (branża HoReCa) czy firmy działające w obszarze turystyki, kultury będą miały możliwość pozyskania do 90% dofinansowania i 540 tysięcy złotych. Działania te mają służyć dywersyfikacji prowadzonej przez nie działalności i będą mogły dotyczyć m.in. zakupu maszyn, urządzeń, oprogramowania czy przeprowadzenia prac budowlano–montażowych. Kryterium umożliwiającym staranie się o tak wysoką dotację, będzie spadek przychodów na poziomie minimum 30% w skali roku i może dotyczyć lat 2020/2019 lub 2021/2020. Ważnym podkreślenia jest, że ocena wniosków ma potrwać tylko 14 dni! Środki będą pochodzić z Krajowego Planu Odbudowy (KPO).
Warto również pamiętać, iż poza otrzymaniem bezzwrotnego wsparcia w postaci dotacji, przedsiębiorstwa mogą odnieść dodatkową korzyść podatkową korzystając z ulgi badawczo – rozwojowej na prototyp, ekspansję (działania proeksportowe), czy robotyzację. Uzyskanie tych ulg wiąże się m.in. z koniecznością formalnego przygotowania dokumentacji na potrzeby rozliczeń podatkowych. Przygotowanie wniosku o dofinansowanie w ramach zaproponowanych konkursów pozwala na spełnienie tych wymagań. Także przedsiębiorstwo może odnieść podwójną korzyść finansową.
Najważniejsze daty:
- 15 grudnia – ogłoszenie naboru na „Zielone inwestycje” (obszar FST),
- 11 stycznia – ogłoszenie naboru na działania inwestycyjne (obszar FST),
- 19 stycznia – ogłoszenie naboru na realizację projektów B+R (cały województwo dolnośląskie)
- luty/ marzec – ogłoszenie naboru dla firm z branży HoReCa + turystyka + kultura (całe Dolny Śląsk)
Jeżeli jesteś zainteresowany/-a otrzymaniem BEZPŁATNEGO audytu planowanej przez siebie inwestycji wypełnij krótką ankietę:
Napisz komentarz
Komentarze