108 oszukanych osób, blisko 20 000 zł strat to bilans przestępczej działalności grupy oszustów z Dzierżoniowa, którzy na ogólnopolskich portalach aukcyjnych i ogłoszeniowych oferowali do sprzedaży sprzęt elektroniczny, którego nie mieli. Za oszustwa grozi im teraz kara do 8 lat pozbawienia wolności oraz obowiązek naprawienia szkody.
30 czerwca policjanci z Referatu d/w z PG Komendy Powiatowej z Dzierżoniowa skierowali akt oskarżenia przeciwko dwóm młodym mężczyznom. Podejrzani na przestrzeni 2012r oferowali za pośrednictwem aukcyjnych i ogłoszeniowych portali internetowych do sprzedaży cała gamę telefonów komórkowych, konsol do gier i innego sprzętu elektronicznego po bardzo atrakcyjnych cenach. Wygrywający aukcję wpłacał pieniądze na podane konto należące do przestępczego duetu lub 22-letniej kobiety zamieszanej również w ten proceder. Sprzęt mieli otrzymywać w przeciągu kilku dni. Niestety nigdy do poszkodowanych zamawiany towar ani pieniądze nie dotarły. W ten sposób zostało oszukanych 108 osób z terenu całego kraju, na łączną sumę strat blisko 20 000 zł. Teraz oszustami internetowymi zajmie się Sąd. Za tego typu przestępstwa grozi im kara do 8 lat pozbawienia wolności oraz obowiązek naprawienia szkody.
Policja radzi, bądź ostrożny przy zawieraniu transakcji przez Internet Uważaj na super okazje. Nie zawsze to co widać na zdjęciu jest takie samo w rzeczywistości, lub nabyte przez sprzedawcę w sposób legalny. Jeśli chcesz wziąć udział w aukcji internetowej, najpierw sprawdź wiarygodność sprzedawcy, jego poprzednie aukcje oraz opinie kupujących na jego temat. Takie informacje odnajdziesz w historii transakcji danego sprzedawcy. Jeśli licytujesz w aukcji internetowej, poczekaj do jej zakończenia nim przelejesz pieniądze sprzedawcy. Sprawdź, czy sprzedawca umożliwia opłatę przy odbiorze, to również wskazuje na jego wiarygodność. Korzystając z zagranicznych serwisów aukcyjnych nie daj się namówić na transakcję poza aukcją. Jeśli dostałeś maila z informacją o wygraniu aukcji, sprawdź dokładnie, czy wiadomość pochodzi od rzeczywistego sprzedawcy, zwłaszcza, gdy podany w niej jest numer konta, na który masz przelać należność. Gdy masz wątpliwości, nawiąż korespondencję ze sprzedającym. Chroń swoje dane osobowe i hasła dostępowe. Nie wysyłaj nikomu kserokopii swoich dokumentów. Gdy już padłeś ofiarą oszustwa internetowego: poinformuj jak najszybciej administratorów do spraw bezpieczeństwa danego serwisu. Zachowaj wszystkie dokumenty związane z transakcją tj. dowód przelewu na konto bankowe, korespondencję mailową itp. Zgłoś się z powyższymi dokumentami do najbliższej jednostki Policji.
info: podinsp.Mariusz Furgała
Napisz komentarz
Komentarze