Ponownie zapraszamy do jednego z najpiękniejszych zamków Dolnego Śląska, do Książa w Wałbrzychu. Po raz drugi, w dniach 15-17.08.2014 odbędzie się w nim Dolnośląski Festiwal Tajemnic. To największa impreza na Dolnym Śląsku promująca tajemniczość tego regionu i jedyny, tak duży festiwal w Polsce poświęcony zaginionym dziełom sztuki, zagadkom przeszłości, podziemiom, tajnym fabrykom z czasów II wojny światowej oraz zabytkom. Będzie więc dużo tajemnic, skarbów, opowieści o klątwach starych grobowców, a także o egipskich mumiach. Nie zbraknie również rekonstrukcji historycznych, pokazów militariów, filmów, a miłośnicy broni będą mieli okazję postrzelać z różnych rodzajów pistoletów i karabinów.
Jedną z atrakcji Festiwalu będzie widowisko z udziałem grupy rekonstrukcyjnej odtwarzającej wejście żołnierzy Korpusu Ekspedycyjnego armii Napoleona Bonaparte do Egiptu oraz rekonstrukcja codziennego życia oraz walki żołnierzy alianckich na Froncie Zachodnim w czasie Wielkiej Wojny – I Wojny Światowej (w tym roku wypada pełna, 100. rocznica jej wybuchu), na potrzeby której zamkowy dziedziniec zamieni się we fragment frontowych umocnień. Dla miłośników techniki wojskowej Festiwal będzie więc okazją do obejrzenia oryginalnych egzemplarzy dział, czołgów i samochodów z epoki.
Egipskie klątwy
Gościem specjalnym festiwalu jest prof. Andrzej Niwiński, wybitny polski egiptolog, szef Polskiej Misji Archeologicznej w Egipcie. Opowiadać będziemy o wielkim przemycie mumii do Wrocławia, zagrożeniach, jakie czekają na archeologów, klątwie Tutenchamona oraz o podróżach pełnych tajemnic. W czasie piątkowego wieczoru odbędzie się pokaz słynnego filmu w reżyserii Karla Freunda z 1932 roku, w którym grupa brytyjskich archeologów pod przewodnictwem sir Josepha Whemple'a odkrywa mumię Imhotepa liczącą sobie 3700 lat. Kiedy jeden z młodych archeologów otwiera zwoje Thoth i odczytuje na głos ich zawartość, mumia ożywa… Pokaz filmu odbędzie się na dziedzińcu zamku ze specjalnie dla niego skomponowaną i wykonaną na żywo przez zespół „Czerwie” muzyką. To premiera tego wydarzenia.
Zamki i pałace– tropem tajemnic
Drugi dzień festiwalu poświęcamy całkowicie skarbom, zamkom i pałacom, oraz przygodzie związanej z eksploracją.
- W całym kraju działa kilkaset grup eksploracyjnych, które zbierają informacje o ukrytych zabytkach, odnalezionych dziełach sztuki, ich historiach oraz o sprzęcie militarnym zatopionym bądź zakopanym w czasie ostatniej wojny – mówi Joanna Lamparska, pomysłodawczyni i dyrektor festiwalu – Już po raz drugi grupy poszukiwawcze z różnych stron zaprezentują swoje osiągnięcia i opowiedzą o swoich dokonaniach oraz skonfrontują się z archeologami i muzealnikami. To będzie dzień pełen emocji!
Kawałek Japonii na Zamku Książ
Ostatni dzień festiwalu, niedziela, poświęcony będzie kulturze, tradycji i historii broni białej Cesarstwa Japonii, kulturze japońskiej oraz historii stosunków polsko-japońskich. Wyeksponowane zostaną kolekcje polskich i japońskich szabel, które jak się okazuje mają zadziwiająco wiele wspólnego. W czasie wykładów, prowadzonych przez wybitnych znawców przedmiotu poznamy zarówno historię i tradycję szabli kawalerii polskiej oraz filozofii i sztuki wytwarzania historycznej szabli japońskiej. Na tę szczególną okazję gościem festiwalu jest jeden z najwybitniejszych wytwórców broni japońskiej na świecie, oficjalny kowal Ministerstwa Kultury Japonii, pan Hiroshi Kojima, którego rodzina wytwarza broń dla japońskich władców od sześciu pokoleń. Wizyta pana Hiroshi Kojimy jest pierwszą wizytą tej rangi rzemieślnika w Polsce i Europie.
Równocześnie w pozostałych salach rozmawiać będziemy o dolnośląskich zamkach i ich tajemnicach. W niedzielę z gośćmi spotka się również najbardziej znany, ale i kontrowersyjny polski jasnowidz Krzysztof Jackowski z Człuchowa. Czy pomoże nam znaleźć skarby zamku Książ?
Lampa Marii Antoniny, mumia z Wrocławia i zagadki dolnośląskich zabytków
Festiwalowi towarzyszą cztery wystawy:
z których szczególnie polecamy wystawę egipskich eksponatów zgromadzonych w polskich muzeach. Po raz pierwszy goście festiwalu będą mogli obejrzeć m.in. mumię egipską oraz wyposażenie grobowców egipskich. Po wystawie oprowadzać będą prof. Andrzej Niwiński oraz Patryk Chudzik, egiptolog i szef polskiej misji archeologicznej w Tebach. To niepowtarzalna okazja spotkania z ludźmi dla których grobowce faraonów to codzienność.
Na wystawie lamp Janusza Chmielniaka zobaczycie Państwo m.in. lampę, którą niesiono w konduktach pogrzebowych w czasie Rewolucji Francuskiej. Taka lampa towarzyszyła również idącej na śmierć Marii Antoninie.
Wystawa zdjęć Krzysztofa Góralskiego „Magia dolnośląskich zamków” to podróż przez najpiękniejsze rezydencje naszego regionu.
Wystawa broni to coś dla silnych mężczyzn. Od XIX wiecznych zabytków po współczesne karabinki szturmowe.
Zapraszamy do zapoznania się z pełnym programem
https://www.facebook.com/FestiwalTajemnic
Organizatorem festiwalu jest Fundacja Joanny Lamparskiej na Rzecz Ochrony Dziedzictwa Kulturowego PROJEKT HISTORIA i Zamek Książ Sp. z o.o.
Napisz komentarz
Komentarze