Flagowy model firmy Yamaha CF6, zanim trafił do Dzierżoniowa, służył utalentowanym młodym pianistom na XVIII Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina w 2021 roku.
Jego zdobycie możliwe było dzięki dotacji organu prowadzącego szkołę, którym jest Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, środkom finansowym przekazanym w formie darowizny przez Rodziców naszych Uczniów oraz wsparciu firmy Cooper Standard Dzierżoniów i dzierżoniowskiego Samorządu. Kosztował 358.800 złotych i będzie nam służył bardzo długo. Jego poprzednik po pięćdziesięciu latach „odszedł na emeryturę". Wierzę, że tak dobry instrument przyciągnie znakomitych pedagogów i muzyków, co wzbogaci ofertę kulturalną naszego miasta - gwarantuje Anna Tabisz, dyrektor Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia w Dzierżoniowie im. Wojciecha Kilara.
Inauguracja nowego fortepianu odbyła się 24 marca. Symbolicznego przecięcia wstęgi dokonali burmistrz Dzierżoniowa Dariusz Kucharski, przedstawiciel firmy Cooper Standard Anna Cisoń oraz przewodniczący Samorządu Uczniowskiego i Rady Rodziców – uczeń Duszan Chrzan i Dagmara Budziak, a także dyrektor szkoły Anna Tabisz.
Podczas uroczystości wystąpił Piotr Alexewicz, jeden z najbardziej utalentowanych pianistów swojej generacji. Urodzony w 2000 r. student Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu w klasie prof. Pawła Zawadzkiego to półfinalista XVIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznym im. Fryderyka Chopina, podczas którego otrzymał nagrodę im. prof. Zbigniewa Drzewieckiego. To także laureat pierwszej nagrody 50. Ogólnopolskiego Konkursu Fryderyka Chopina, która upoważniała do startu bez eliminacji w Międzynarodowym Konkursie Fryderyka Chopina. Jego sukces odniesiony w Warszawie był potwierdzeniem wcześniejszego zwycięstwa na 48. Ogólnopolskim Konkursie im. Fryderyka Chopina w 2017 roku w Gdańsku. Znaczące dokonania konkursowe polskiego pianisty zostały zauważone na arenie międzynarodowej. Wielokrotnie koncertował w kraju i za granicą m.in w: Niemczech, Włoszech, Rumunii, Wielkiej Brytanii, Danii, Francji, Słowacji, Chorwacji, Szwajcarii, USA, a także Japonii. Pianista miał okazję współpracować z takimi dyrygentami, jak: Marek Pijarowski, Tatsuya Shimono, Nicolae Moldoveanu, Howard Shelley, Benjamin Shwartz, Rune Bergmann.
Zorganizowanie kolejnego koncertu zależeć będzie od środków finansowych. Dlatego też zapraszam melomanów muzyki kameralnej do jego współfinansowania – zachęca dyrektor Anna Tabisz.
Napisz komentarz
Komentarze