5 sierpnia funkcjonariusze Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej zatrzymali 22 osoby, w tym 18 cudzoziemców, którzy naruszyli przepisy obowiązujące w Polsce.
Pięć osób przebywało w Polsce nielegalnie. Są to czterej Ukraińcy zatrzymani w Kudowie Zdroju przez funkcjonariuszy z Kłodzka oraz w Jędrzychowicach przez funkcjonariuszy ze Zgorzelca, a także jeden obywatel Chin, którego na autostradzie A-2 zatrzymał patrol z PSG w Kaliszu. Chińczyk podróżował dostawczym Volkswagenem. Nie posiadał wizy ani innego dokumentu uprawniającego do wjazdu i pobytu na terytorium RP. Trwa ustalanie okoliczności wjazdu Chińczyka do Polski.
Sześcioro obywateli Ukrainy, którzy wyłudzili wizę, zatrzymali funkcjonariusze ze Zgorzelca, Tuplic, Kłodzka i Wrocławia. Cudzoziemcy otrzymali wizy w konsulatach na Ukrainie na podstawie nieprawdziwych dokumentów. Otrzymane wizy z prawem do pracy miały im służyć do innych celów, m.in. podróżowania po krajach Schengen i odwiedzin rodziny w Czechach lub Niemczech. Cudzoziemcom unieważniono wyłudzone wizy; już zostali zobowiązani do szybkiego powrotu na Ukrainę.
Tuż po północy, na autostradzie A-4 przed granicą z Niemcami, funkcjonariusze ze Wspólnej Niemiecko – Polskiej Placówki w Ludwigsdorfie – Zgorzelcu zatrzymali do kontroli obywatela Armenii. Cudzoziemiec posiadał jedynie litewski dokument pobytowy nie pozwalający na swobodne podróżowanie do innych krajów. Funkcjonariusze pouczyli Ormianina, że musi zawrócić i udać się na Litwę. Mężczyzna nie posłuchał jednak funkcjonariuszy i godzinę później został ponownie zatrzymany. Tym razem funkcjonariusze ukarali go mandatem karnym i wręczyli pisemne pouczenie. Ormianin udał się w kierunku granicy litewskiej.
Funkcjonariusze ze Zgorzelca, również na A-4, po kontroli autokaru jadącego do Paryża, zatrzymali młodego mężczyznę, który do kontroli przedstawił słoweńskie dokumenty (paszport, dowód osobisty i prawo jazdy). Funkcjonariusze natychmiast stwierdzili, że dokumenty są przerobione (wymienione zdjęcie, zmienione dane osobowe). Cudzoziemiec deklarował, że jest obywatelem Kosowa i na stałe zamieszkuje we Francji. Mężczyźnie postawiono zarzut posługiwania się przerobionymi dokumentami; przyznał się do winy i dobrowolnie poddał karze 6 miesięcy pozbawienia wolności z jednoczesnym zawieszeniem wykonania kary na okres dwóch lat próby. Najprawdopodobniej Kosowar zostanie wydalony z Polski.
Funkcjonariusze z PSG w Gorzowie Wlkp. z siedzibą w Kostrzynie nad Odrą zatrzymali obywatela Angoli. Nie posiadał on dokumentów tożsamości, które – jak twierdzi – zostały mu skradzione. Angolczyk zapewnia również, że posiada prawo pobytu we Francji. Funkcjonariusze potwierdzają obecnie status cudzoziemca.
W ostatniej dobie funkcjonariusze Nadodrzańskiego zatrzymali również czterech Polaków; dwóch z nich było poszukiwanych listem gończym.
Komentarze