- Wraz z burmistrzem Miriamem Katamadze, w imieniu naszych lokalnych społeczności złożyliśmy podpisy pod umową. Czekaliśmy na ten dzień półtora roku, gdyż covid uniemożliwił nam spotkania. Z tym większą radością deklarujemy sobie przyjaźń na dobre i na złe. Dziękuję Konsulowi Honorowemu Gruzji w Polsce, Wojciechowi Wróblowi oraz Karolowi Przywarze z Fundacji Kaukaskiej za ten wzniosły dzień. Za to, że dwa miasta rozpoczynają piękną współpracę – mówiła podczas uroczystości prezydent, Beata Moskal-Słaniewska.
W oficjalnej świdnickiej delegacji uczestniczyli Jan Dzięcielski, przewodniczący Rady Miejskiej, Danuta Morańska, przewodnicząca Komisji Oświaty, Kultury, Sportu i Współpracy Międzynarodowej Rady Miejskiej oraz dwie dyrektor, reprezentujące Urząd Miejski - Anna Skrzypacz i Joanna Salus-Komorowska.
Współpraca obejmować będzie takie dziedziny jak: kultura i sztuka, sport i turystyka, edukacja, ochrona środowiska, gospodarka, transport miejski, ochrona zabytków, ochrona zdrowia i sprawy społeczne, urbanistyka i rewitalizacja.
Tradycyjna przyjaźń polsko-gruzińska i dynamiczne zmiany polityczne i gospodarcze w Europie Środkowej i Wschodniej spowodowały, że Gruzja z republiki sowieckiej stała się wschodzącą gospodarką i krajem wolnym. Pobliski Wrocław nawiązał w 2019 roku partnerstwo ze słynnym Batumi, zaś Dolny Śląsk współpracuje stale z gruzińskim Regionem Adżarii, gdzie położone jest właśnie Kobuleti.
Kobuleti to drugie najludniejsze miasto w regionie Adżarii. Jest malowniczo położone nad Morzem Czarnym, ok.
Obecnie miastami partnerskimi Świdnicy są: Biberach, Iwano-Frankowsk, Kazincbarcika, Niżyn, Police nad Metuji, Tendring, Trutnov oraz Rejon Święciany. Chęć wspólnego działania wyraziło także francuskie miasteczko Uchaud, z którym w najbliższym czasie zostanie podpisana umowa współpracy.
Napisz komentarz
Komentarze