19.08.2021 , godz. 21.00
Płonąca Żyrafa - Teatr Enza (Słupsk)
grand opening Teatr Enza (Słupsk)
Twierdza Kłodzko, wejście główne od ul. Czeskiej
Teatr Tańca ENZA - Słupsk
Teatr Tańca ENZA istnieje już 20 lat, prowadzony jest pod czujnym okiem Gabrieli Keller-Janus. Aktualnie pracuje w Ośrodku Teatralnym Rondo działającym przy Słupskim Ośrodku Kultury. Zespół przez wszystkie lata swojej działalności zdobył wiele nagród, brał udział w wymianach zagranicznych, warsztatach i konfrontacjach. Zrealizowane przez Teatr spektakle cieszą się dużą popularnością i zostały docenione na polskiej i zagranicznej scenie artystycznej. Teatr Tańca ENZA bierze udział w wielu projektach teatralnych i performatywnych.
Płonąca Żyrafa
Stanisław Grochowiak
(fragmenty)
Tak
To jest coś
Biedna konstrukcja człowieczego lęku
Żyrafa kopcąca się pomaleńku
Tak
To jest coś
Coś z tamtej ściany z aspiryny i potu
Ta mordka podobna do roztrzaskanego kulomiotu
Tak
To jest coś
(...)Ciemna mogiła człowieczego nieba
Tak
To jest coś (...)
Akcja przez dłuższy czas toczy się niejako w dwóch światach. Jeden skoncentrowany jest wokół dojrzałej kobiety, która - zagnieżdżona w narożnej scenografii - może przywodzić na myśl robotnicę. Drugi świat kreowany jest przez zwinne i pełne gracji trio, na tle świetlistej projekcji formujące kręgi i kojarzące się trochę z rozmaitymi praktykami duchowymi, a trochę z obronnymi zachowaniami stad zwierząt, których ruch momentami tancerki imitują. W miarę upływu czasu coraz wyraźniej wybrzmiewa rodzinny charakter relacji miedzy kobietami: dbającą o codzienną dyscyplinę matką i pożądającymi wolności córkami.
Choreografia i reżyseria: Gabriela Keller-Janus
Tancerki: Agnieszka Chmielnik, Maja Burska, Martyna Majewska, Gabriela Keller-Janus.
Czas trwania 40 min.
21.45 Miasto w ogniu - Teatr 3,5 (Dzierzgoń)
spektakl z fireshow zakończony pokazem sztucznych ogni
Twierdza Kłodzko, wejście główne od ul. Czeskiej
TEATR 3.5 - Dzierzgoń
Teatr 3.5 powstał w lutym 2012 roku z inicjatywy Marka Kurkiewicza. Nazwa teatru bierze się z podziału liczby siedem na pół. Taki zabieg ma na celu symbolicznie umieszczać pracę, gdzieś w „połowie drogi”, poszukiwaniu, badaniu i wędrówce. W przedstawieniach ważną rolę odgrywają metafory i wieloznaczność obrazów. Podstawą budowy języka, którym posługuje się Teatr 3.5, są niemal zawsze improwizacje ruchowe, komponowane później w precyzyjne działania. Nie chcąc się umieszczać w klasyfikacjach i regułach Teatr wciąż szuka, odkrywa i sprawdza „co jest za kolejnymi drzwiami”… Działalność Teatru 3.5 to głównie przedstawienia uliczne i plenerowe, ale zdarza się, że realizuje swoje pomysły także w tradycyjnych przestrzeniach zamkniętych.
Miasto w ogniu - pokaz przedpremierowy
"Obyś żył w ciekawych czasach" - przypisywana chińczykom klątwa nabiera dziś nowego wymiaru. Cywilizacja jaką znamy, i w której żyjemy, przeżywa na naszych oczach czas przesilenia. Niespotykana dotąd skala i ilość kryzysów o zasięgu globalnym, raz za razem wstrząsa stabilnym z pozoru światem ludzi. Czy i tym razem wielka zmiana wiązać się będzie z przejściem ludzkości przez pożogę katastrof i wojen?
Przedstawienie opowiada o uciekinierach z walącego się świata, w którym miłość, piękno i symetria już dawno stały się kiczem.
Scenariusz: zespół Teatru 3.5
Reżyseria: Marek Kurkiewicz
Czas trwania: 45 minut
muzyka: collage
Komentarze