Będzie tego sporo, a efekt, który zobaczymy po przeprowadzeniu prac pokaże jak mocno i na lepsze zmieni się staromiejskie centrum.
Zakres planowanych prac to:
-
aranżacja terenów zielonych, w tym: m.in; pielęgnacja istniejącej zieleni, nowe nasadzenia nasadzenia, rekultywacja gleby na podstawie dokumentacji wykonanej przez eksperta Polskiej Izby Ekologii;
-
wzmocnienie wału szwedzkiego, w tym remont muru oporowego przy ul Mierniczej,
-
budowa amfiteatru w miejscu, w którym odbywa się Poezja na Murach;
-
remonty schodów na Wale szwedzkim i przy murach obronnych;
-
iluminacji murów i wieży ciśnień;
-
przebudowa ciągów pieszo-rowerowych i ich oświetlenie;
-
utwardzenie terenu w obrębie międzymurza dla potrzeb ekspozycyjnych;
-
montaż małej architektury -ławki, kosze na śmieci, tablice informacyjne i gabloty, pergole i trejaże;
-
monitoring.
W najbliższym czasie ogłoszony zostanie przetarg na wyłonienie wykonawcy. Inwestycja finansowana będzie z budżetu Dzierżoniowa oraz z puli 8 mln zł, które trafiły do naszego miasta w ramach pomocy dla gmin podgórskich.
W kolejnych etapach rewitalizacji staromiejskiego centrum prace będą prowadzone m.in. w rynku, w parku im. Towarzystwa Miłośników Dzierżoniowa.
Wzniesiony w 1633 roku wał szwedzki znajduje się w południowej części murów obronnych Dzierżoniowa. Był on jednym z elementów systemu fos i wałów ziemnych, zwanych „szwedzkimi”. Rozpościera się z niego przepiękny widok na mury obronne, stare miasto oraz góry. Pierwszy pierścień murów został ukończono pod koniec XIII w. Drugi był budowany i rozbudowywany przez około 400 lat (XIV-XVII) wraz z rozszerzaniem się miasta.
Napisz komentarz
Komentarze