W pierwszej fazie szczepień (etap 0 ) preparat otrzymują pracownicy:
– szpitali,
– pozostałych podmiotów wykonujących działalność leczniczą w tym stacji sanitarno-epidemiologicznych,
– Domów Pomocy Społecznej i pracownicy Miejskich Ośrodków Pomocy Społecznej,
– aptek, punktów aptecznych, punktów zaopatrzenia w wyroby medyczne, hurtowni farmaceutycznych, w tym firm transportujących leki,
– uczelni medycznych i studenci kierunków medycznych.
W drugiej fazie narodowego programu szczepień (etap 1) preparat zostanie podany:
– funkcjonariuszom i pracownikom Policji,
– ratownikom i pracownikom Państwowej Straży Pożarnej i Druhom Ochotniczej Straży Pożarnej,
– pozostałym pracownikom sektora ochrony zdrowia,
– pozostałym pracownikom z firm współpracujących z podmiotami z ETAPU 0.
Na terenie naszego powiatu wspomniane wyżej fazy szczepień realizować będzie Szpital Powiatowy w Dzierżoniowie. Według zapowiedzi placówka ma otrzymać szczepionkę w pierwszych dniach stycznia 2021 roku. Niemniej już teraz szpital jest w pełni przygotowany do realizacji tego zadania. – Szczepienia w fazie “zero” rozpoczynamy od 5 stycznia 2021 roku pod warunkiem oczywiście, że zamówione przez nas szczepionki dotrą do szpitala. Osoby, które zgłosiły się do nas na szczepienie w fazie „zero” będą indywidualnie zapraszane do Punktu Szczepień – powiedział prezes Szpitala Powiatowego w Dzierżoniowie Maciej Smolarz.
15 stycznia rozpoczną się zapisy do powszechnego szczepienia przeciwko COVID-19, którym mogą zostać objęci pozostali mieszkańcy kraju.
– Jako starosta dzierżoniowski zachęcam mieszkańców do zaszczepienia się przeciwko COVID-19. Wiem co to znaczy zmagać się z koronawirusem, ponieważ niedawno przeszedłem przez tę trudną chorobę. Ja z pewnością wezmę szczepionkę z myślą o bezpieczeństwie swoim, moich bliskich, a także wszystkich współpracowników. Nie obawiam się szczepionki ponieważ ufam medycznym autorytetom i tak jak lekarze dostrzegam w niej szansę powrotu do życia sprzed pandemii – powiedział starosta Grzegorz Kosowski.
Fazę szczepień adresowaną dla wszystkich mieszkańców realizować będą przychodnie lekarskie (POZ), które zgłosiły się do narodowego programu szczepień.
Jak będzie wyglądać proces rejestracji?
Umówić się na szczepienie przeciwko COVID-19 będzie można za pośrednictwem:
– telefonu dzwoniąc na infolinię (989),
– Internetu korzystając z Internetowego Konta Pacjenta (dostępne na pacjent.gov.pl),
– placówki, w której wystawiono pacjentowi e-skierowanie,
– punktu szczepień w swojej gminie.
Lekarze będą mogli również wystawić dla pacjenta indywidualne e-skierowanie (np. dla osoby nieposiadającej numeru PESEL, czy dla osoby, która nie poddała się szczepieniu w okresie ważności pierwszego e-skierowania).
Po rejestracji przesłany zostanie SMS z informacją o wybranym miejscu i terminie szczepienia. Warto dodać, że pacjent będzie od razu umówiony na następną wizytę w celu podania drugiej dawki szczepionki.
Napisz komentarz
Komentarze