Dlatego też przyłączamy się do apeli Policji i przypominamy rowerzystom i pieszym o wyposażenie się w dodatkowe elementy odblaskowe.
Zasada „widzieć i być widzianym” powinna przyświecać szczególnie pieszym – dorosłym, ale również dzieciom. Odblaski polepszą bowiem naszą widoczność nie tylko podczas poruszania się w godzinach wieczornych po drodze (poza terenem zabudowanym), ale także na przykład w trakcie przechodzenia po pasach w niedoświetlonych miejscach.
Wraz z Policją przypominamy:
1. W czasie złej widoczności, gdy pieszy ma na sobie ubranie w szaro-czarnych kolorach i nie posiada na wierzchniej odzieży elementów odblaskowych, kierowca dostrzega go z dużym opóźnieniem.
2. Pamiętajmy, że w ciemnościach pieszy widzi reflektory samochodu nawet z odległości kilku kilometrów, ale kierowca dostrzeże go dopiero, gdy zauważy sylwetkę człowieka w zasięgu świateł samochodu.
3. Po ciemku, bez elementów odblaskowych, jesteśmy widoczni w światłach mijania z odległości zaledwie 20 –
4. Jeśli jednak pieszy wyposażony jest w element odblaskowy, odbijający światła samochodu, kierowca spostrzeże go już z odległości 130
5. Powszechne stosowanie elementów odblaskowych w różnej formie – zawieszki, opaski, kamizelki, jaskrawe parasolki i in., spowoduje, że szansa pieszego na uniknięcie potrącenia w warunkach złej widoczności znacznie wzrośnie, nawet jeśli popełni on błąd np. będzie się poruszał niewłaściwą stroną jezdni.
Pamiętajmy, że prawidłowo noszone odblaski powinny być umieszczone w takim miejscu, aby znalazły się w polu działania świateł samochodowych i były zauważalne dla kierujących nadjeżdżających z obu kierunków (z tylu i z przodu).
Zadbajmy więc o bezpieczeństwo swoje i najmłodszych – bądźmy widoczni na drodze!
Napisz komentarz
Komentarze