Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 25 listopada 2024 07:29
Reklama
Reklama

„PRZYJAZNA GMINA” ORAZ NAJLEPSZY PRODUKT I USŁUGA TURYSTYCZNA

W pierwszym dniu konferencji „Sieciowe produkty polsko-czeskiego pogranicza” wręczono tytuły „Przyjazna Gmina 2020”. Nagrodzono także najlepsze produkty i usługi turystyczne mijającego roku.
„PRZYJAZNA GMINA” ORAZ NAJLEPSZY PRODUKT I USŁUGA TURYSTYCZNA

Świdnica nagrodzona

 

Świdnica otrzymała nagrodę za konsekwentną realizację polityki turystycznej, dzięki której miasto staje się coraz bardziej zauważalnym produktem turystycznym wśród touroperatorów krajowych i turystów indywidualnych. 

 

W tym roku Świdnica jako jedna z pierwszych gmin w Polsce, tuż po zakończeniu lockdownu, zorganizowała wizytę studyjną dla czołowych polskich dziennikarzy turystycznych i blogerów, aby jak najszybciej przypomnieć o sobie turystom i podkreślić, że świdnicka branża i atrakcje turystyczne czekają na nich, spełniając wszelkie standardy bezpieczeństwa związane z COVID-em.

 

Miasto rozpoczęło także szereg innych intensywnych działań promocyjnych ukierunkowanych na turystów i wycieczkowiczów. W sierpniu zmodernizowana została prowadzona od ponad 20 lat Informacja Turystyczna. Jej siedziba przeniesiona została do nowocześnie wyposażonego lokalu, w którym oprócz materiałów turystycznychkupić można pamiątki, a także dzieła sztuki, wytworzone w Świdnicy i na ziemi świdnickiej przez lokalnych producentów i artystów.

 

W ciągu ostatnich 5 lat w mieście przeprowadzonych zostało szereg inwestycji i prac, dzięki którym Świdnica staje się piękniejsza i bardziej przyjazna zarówno dla mieszkańców, jak i odwiedzających ją turystów. Rewitalizacja Starówki, renowacja kamienic i małej architektury, odrestaurowanie barokowych XVIII-wiecznych fontann w Rynku, budowa ścieżek rowerowych, zmodernizowana hala sportowa, stadion miejski, czy rewitalizacja Parku Centralnego i Parku Sikorskiego. To także edukacja regionalna, nowe atrakcje i produkty turystyczne, Międzynarodowy Turniej Rycerski, replika samolotu Fokker asa przestworzy „Czerwonego Barona” wraz z trasą turystyczną w aplikacji mobilnej szlakiem pilota – to tylko niektóre z projektów.

 

Gminy przyjazne

Przyjazna Gmina to ogólnopolski program, który redakcja „Forum Biznesu” po raz dwunasty skierowała do polskich miast i gmin. Celem konkursu jest wyłonienie najlepszych samorządów w Polsce, wskazanie kierunków rozwoju, a także promocja gmin w zakresie gospodarczym, społecznym, ekologicznym, turystyczno-przyrodniczym i historyczno-kulturowym. Program realizowany jest pod honorowym patronatem Związku Gmin Wiejskich Rzeczypospolitej Polskiej, Narodowego Instytutu Samorządu Terytorialnego oraz Federacji Euroregionów Rzeczypospolitej Polskiej.

Statuetki Przyjazna Gmina 2020 otrzymali:

 

Gmina Ciasna, woj. śląskie - gmina wiejska o charakterze rolniczym

 

Wiodącą funkcją produkcyjną gminy jest rolnictwo, a bogactwo flory i fauny oraz kojąca cisza kuszą każdego, kto pragnie odpocząć na łonie natury. Oprócz rolnictwa ważną dziedziną gospodarki już od początku XVI w. jest hodowla karpi - cały współczesny system kanałów i stawów powstał jeszcze w XIX w., co było wówczas dużym osiągnięciem technicznym. Nazwa gminy Ciasna, jak podają encyklopedie nazwa pochodzi od wyrazu ciasny i odnosi się do charakteru topograficznego pierwotnie zlokalizowanej miejscowości pomiędzy stawami, zatem w ciasnym miejscu.

 

Gmina Nowa Wieś Wielka - tytuł Przyjazna Eko Gmina w kategorii gmina wiejska o charakterze wielobranżowym

 

Przyroda jest tam na wyciągnięcie ręki, a powietrze jest bardzo czyste. Nie ma tam i nigdy nie było dużego i ciężkiego przemysłu, ani uciążliwych dla otoczenia form produkcji rolnej. Potencjalne zanieczyszczenia powietrza gmina monitoruje zarówno we własnym zakresie, jak i współpracując z innymi samorządami – umieszczono w newralgicznych punktach gminy czujniki, które online monitorują jakość powietrza i ujawniają w internecie występowanie odstępstw od norm. To tylko jedna z szeregu podejmowanych inwestycji, ukierunkowanych na zaspokojenie cywilizacyjnych potrzeb mieszkańców. Priorytetem władz samorządowych jest koncepcja zrównoważonego i wszechstronnego rozwoju.

 

Specjalne wyróżnienie „Siła Osobowości w kategorii Samorząd” przyznano Burmistrzowi Ostrowi Mazowieckiej Jerzemu Bauerowi. To nagroda przyznawana prezesom, menadżerom firm i instytyucji, a także samorządowcom, prezydentom, burmistrzom miast i gmin, których siła i zdecydowanie sprawiają, że organizacje którymi kierują, rozwijają się, determinują sukces, przyczyniając się do rozwoju polskiej przedsiębiorczości, nauki i samorządności.

 

Turystyczny Produkt i Turystyczna Usługa Roku 2020

 

Program Turystyczny Produkt Roku i Turystyczna Usługa Roku mają wskazywać ciekawe i warte odwiedzenia miejsca w naszym kraju oraz interesujące produkty i projekty z branży turystycznej. Nagrody turystyczne i cała kampania, która idzie w ślad za nimi, stanowią skuteczną pomoc w działaniach marketingowych i wizerunkowych dla organizatorów turystyki.

Program ma za zadanie wskazywać te usługi i produkty z branży turystycznej, które reprezentują najwyższe standardy i gwarantują klientom otrzymanie produktu lub usługi na najwyższym poziomie. Jego celem jest kreowanie i wzmacnianie pozytywnego przekazu związanego z działalnością kulturową, zarówno dla lokalnej społeczności, jak i turystów.

 

Za działania, projekty, produkty i usługi turystyczne w 2020 roku nagrodzono:

 

- w kategorii Turystyczny Produkt:

 

Żywe Muzeum Piernika w Toruniu

 

Przekroczenie bram muzeum gwarantuje zmysłowe podróże w czasie. Realizowane są tam warsztaty historycznego wypieku i dekoracji piernika. Wystrój sal, stroje prowadzących i język pokazów są stylizowane na XVI w. (w sali średniowiecznej) i pocz. XX w. (w sali mieszczańskiej). Oferta skierowana jest do szerokiego grona odbiorców: dzieci, studentów, rodzin, seniorów, osób z niepełnosprawnościami (w tym pokazy z audiodeskrypcją), turystów biznesowych oraz zagranicznych. Właściciele Muzeum Piernika prowadzą także dwa inne interaktywne obiekty: Dom Legend Toruńskich i Bunkier-Wisła. Placówki tworzą pakietową ofertę, przygotowują i przeprowadzają gry miejskie, tematyczne zwiedzania Torunia.

 

Muzeum Okręgowego Ziemi Kaliskiej w Kaliszu za Dworek Marii Dąbrowskiej w Russowie

 

Maria Dąbrowska pisarka i publicystka, urodziła się w Russowie pod Kaliszem. Spędziła w Russowie jedynie dzieciństwo i młodość, ale do końca życia czuła się związana z ziemią kaliską. Dała temu wyraz w utworach literackich, wspomnieniach, a także w swoich słynnych "Dziennikach". Na terenie zabytkowego parku krajobrazowego z końca XIX w. znajduje się Dworek Dąbrowskiej oraz skansen drewnianej architektury wiejskiej z terenu powiatu kaliskiego. W Dworku pamiątki po pisarce, np. maszyna do pisania, akwarele jej autorstwa, rękopisy oraz ekspozycja zabytkowych wnętrz dworskich. Położony 14 km od Kalisza Russów jest znakomitym miejscem na weekendową wycieczkę. Muzeum organizuje w Russowie szereg imprez związanych tematycznie z Marią Dąbrowską oraz etnografią.

 

Młyn Hilberta w Dzierżoniowie

 

Zabytkowy, jeden z największych na Dolnym Śląsku, olbrzymi młyn z czerwonej cegły, wybudowany przez rodzinę Hilbert w latach 40. XIX w. zakończył swoją pracę w 2016 roku. Dziś Fundacja Ochrony Dziedzictwa Przemysłowego na Śląsku, przekształca go w muzeum techniki młynarskiej XIX w. Odwiedzający będą też mogli wziąć udział w pasjonujących warsztatach edukacyjnych. Fundacja opiekuje się już takimi obiektami, jak Muzeum Kolejnictwa w Jaworzynie Śląskiej, Muzeum Hutnictwa Cynku "Walcownia" w Katowicach, a w planach jest udostępnienie do zwiedzania m.in. Muzeum Porcelany Śląskiej w Tułowicach, Muzeum Techniki Rolniczej w Piotrowicach Świdnickich, Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa w Dzierżoniowie.

 

Podziemne Miasto Osówka

 

Podziemia udostępnione do zwiedzania dzielą się na 3 sztolnie, z których najdłuższa ma około 450 metrów. Zarządca tej części obiektu dba o to, by trasy zwiedzania rozwijać i uatrakcyjniać, po to, by lekcja trudnej historii, która się odbywa podczas zwiedzania była zrozumiała dla różnych grup wiekowych. W tym celu w ubiegłym roku trasę rozbudowano w urządzenia multimedialne, dzięki którym jeszcze bardziej można poczuć historię. Jest to jeden z najchętniej odwiedzanych obiektów turystycznych na ziemi wałbrzyskiej.

 

Muzeum – Dom Rodziny Pileckich, Ostrów Mazowiecka

 

Główną misją placówki jest zachowanie w pamięci dzieła życia rotmistrza Witolda Pileckiego, jego żony Marii z domu Ostrowskiej, rodowitej ostrowianki (to właśnie jej rodzinny dom jest głównym zabytkiem będącym częścią muzeum). Od momentu powołania, jeszcze w trakcie budowy siedziby, placówka rozpoczęła od razu swoją pracę, realizując szereg projektów, z których rocznie korzysta ok. 5 tys. osób, głównie młodzieży.

 

Zamek Grodno

 

Ten “produkt” ma ponad 700 lat. 7 wieków historii, którą zapoczątkowali Piastowie Świdnicy, budując w malowniczej Dolinie Bystrzycy, na szczycie Góry Choina warownię, która miała pełnić funkcje obronne dla tej części potężnego księstwa świdnicko-jaworskiego. Dziś jest to jedna z ważniejszych i najlepiej zachowanych warowni na terenie Dolnego Śląska, z fragmentami dobrze zachowanych średniowiecznych murów i przebudowanych w renesansowym stylu pomieszczeń. W ostatnich latach na terenie obiektu przeprowadzono kilka inwestycji proturystycznych. Jedną ważniejszych jest otwarcie na jego terenie Centrum Bioedukacji Multimedialnej z nowoczesną salą poświęconą Rezerwatowi Przyrody „Góra Choina” i salą kinową.

 

- w kategorii Turystyczna Usługa Roku:

 

Gmina Nowa Wieś Wielka, woj. kujawsko-pomorskie za Szlaki Historyczno-Przyrodnicze

We wszystkie ciekawe miejsca można się udać wykorzystując szlaki turystyczne, m.in. Szlak 18-go południka z symbolicznym obeliskiem oznaczającym punkt przecięcia się 18 południka i 53 równoleżnika (jedyne takie oznaczenie w Polsce). Dokonano uporządkowania i ponownego oznakowania tras już istniejących oraz wyznaczenia nowych. Prowadzą one przez miejsca niezwykle atrakcyjne przyrodniczo i historycznie, związane z wieloma ważnymi i ciekawymi wydarzeniami.

Sieć Hoteli Historycznych Wrocławia za jedną z najdłużej trwających usług hotelarskich we Wrocławiu

Hotel Europejski, który otwarto w 1876 roku, Hotel Piast, który rozpoczął przyjmować gości w 1908 roku i Hotel Polonia, który rozpoczął działalność w 1911 oraz remontowany Hotel Grand. Obiekty te zlokalizowane na tej samej ulicy – Piłsudskiego, tworzą grupę Historycznych Hoteli Wrocławia, stanowiącą jedną z ciekawszych atrakcji turystycznych Dolnego Śląska, dziś nagrodzonej za zachowanie tych zabytkowych obiektów oraz pełnioną misję gościnności i świadczony pakiet usług hotelarskich.

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www. tvsudecka.pl z siedzibą w Bielawie, 58-260, ul. Jana III Sobieskiego 17a, jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Komentarze

Reklamadotacje rpo
Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: Zażenowana ale z nadziejąTreść komentarza: Spoko, fajnie jeśli będą nowości Ale jeśli, ma to być kolejna kopia, kopi już istniejących w naszym powiecie sklepów to totalny bez sens Klientów nie przybędzie, poprostu ludzie się rozłożą Nie dla kolejnego kika, sinsaya, pepco, tediego ileż można i ogromne NIE dla kolejnej biedronki Otwórzcie totalnie nowe sklepy w naszym powiecie Leroy świetny pomysł, ktoś w komentarzach wspomniał o kinie - super, Otwórzcie Auchana, Carffora czy Leclerca zamiast kolejnej biedronki czy Lidla Otwórzcie bershke, new yorkera, Reserved, a nie znowu sinsaya Yes4home, nie kolejne pepco Lodowisko, nie kolejną siłownię Jest ogrom możliwości, nie schrzańcie tego i tym razem Jak na tak mały powiat 2 action, 3 sinsaye, pepco czy kików już nawet nie wiem ile, to już jest śmiechData dodania komentarza: 21.11.2024, 21:10Źródło komentarza: Ruszyła budowa dużego parku handlowego w DzierżoniowieAutor komentarza: MyTreść komentarza: Raczej bliżej Bielawy🤣to będzie w DzierżoniowieData dodania komentarza: 21.11.2024, 14:58Źródło komentarza: Ruszyła budowa dużego parku handlowego w DzierżoniowieAutor komentarza: MyTreść komentarza: Umiesz przecież dzieciaku korzystać z internetuData dodania komentarza: 21.11.2024, 14:56Źródło komentarza: Ruszyła budowa dużego parku handlowego w DzierżoniowieAutor komentarza: mameluchTreść komentarza: a to deweloper kupujący ziemię i budujący swój obiekt ma zająć się powodzianami?Data dodania komentarza: 21.11.2024, 11:15Źródło komentarza: Ruszyła budowa dużego parku handlowego w DzierżoniowieAutor komentarza: mameluchTreść komentarza: Majster jest po drugiej stronie ulicy, a po drodze jeszcze OrlenData dodania komentarza: 21.11.2024, 11:14Źródło komentarza: Ruszyła budowa dużego parku handlowego w DzierżoniowieAutor komentarza: JulaTreść komentarza: Najlepsze te komentarze typu po co ?😀 A później na parkingu nie ma gdzie zaparkować ludzie to jednak dziwny typ.Ja nie palę ale nie narzekam że sprzedaja papierosyData dodania komentarza: 21.11.2024, 08:57Źródło komentarza: Ruszyła budowa dużego parku handlowego w Dzierżoniowie
Reklama