Świdnica nagrodzona
Świdnica otrzymała nagrodę za konsekwentną realizację polityki turystycznej, dzięki której miasto staje się coraz bardziej zauważalnym produktem turystycznym wśród touroperatorów krajowych i turystów indywidualnych.
W tym roku Świdnica jako jedna z pierwszych gmin w Polsce, tuż po zakończeniu lockdownu, zorganizowała wizytę studyjną dla czołowych polskich dziennikarzy turystycznych i blogerów, aby jak najszybciej przypomnieć o sobie turystom i podkreślić, że świdnicka branża i atrakcje turystyczne czekają na nich, spełniając wszelkie standardy bezpieczeństwa związane z COVID-em.
Miasto rozpoczęło także szereg innych intensywnych działań promocyjnych ukierunkowanych na turystów i wycieczkowiczów. W sierpniu zmodernizowana została prowadzona od ponad 20 lat Informacja Turystyczna. Jej siedziba przeniesiona została do nowocześnie wyposażonego lokalu, w którym oprócz materiałów turystycznychkupić można pamiątki, a także dzieła sztuki, wytworzone w Świdnicy i na ziemi świdnickiej przez lokalnych producentów i artystów.
W ciągu ostatnich 5 lat w mieście przeprowadzonych zostało szereg inwestycji i prac, dzięki którym Świdnica staje się piękniejsza i bardziej przyjazna zarówno dla mieszkańców, jak i odwiedzających ją turystów. Rewitalizacja Starówki, renowacja kamienic i małej architektury, odrestaurowanie barokowych XVIII-wiecznych fontann w Rynku, budowa ścieżek rowerowych, zmodernizowana hala sportowa, stadion miejski, czy rewitalizacja Parku Centralnego i Parku Sikorskiego. To także edukacja regionalna, nowe atrakcje i produkty turystyczne, Międzynarodowy Turniej Rycerski, replika samolotu Fokker asa przestworzy „Czerwonego Barona” wraz z trasą turystyczną w aplikacji mobilnej szlakiem pilota – to tylko niektóre z projektów.
Gminy przyjazne
Przyjazna Gmina to ogólnopolski program, który redakcja „Forum Biznesu” po raz dwunasty skierowała do polskich miast i gmin. Celem konkursu jest wyłonienie najlepszych samorządów w Polsce, wskazanie kierunków rozwoju, a także promocja gmin w zakresie gospodarczym, społecznym, ekologicznym, turystyczno-przyrodniczym i historyczno-kulturowym. Program realizowany jest pod honorowym patronatem Związku Gmin Wiejskich Rzeczypospolitej Polskiej, Narodowego Instytutu Samorządu Terytorialnego oraz Federacji Euroregionów Rzeczypospolitej Polskiej.
Statuetki Przyjazna Gmina 2020 otrzymali:
Gmina Ciasna, woj. śląskie - gmina wiejska o charakterze rolniczym
Wiodącą funkcją produkcyjną gminy jest rolnictwo, a bogactwo flory i fauny oraz kojąca cisza kuszą każdego, kto pragnie odpocząć na łonie natury. Oprócz rolnictwa ważną dziedziną gospodarki już od początku XVI w. jest hodowla karpi - cały współczesny system kanałów i stawów powstał jeszcze w XIX w., co było wówczas dużym osiągnięciem technicznym. Nazwa gminy Ciasna, jak podają encyklopedie nazwa pochodzi od wyrazu ciasny i odnosi się do charakteru topograficznego pierwotnie zlokalizowanej miejscowości pomiędzy stawami, zatem w ciasnym miejscu.
Gmina Nowa Wieś Wielka - tytuł Przyjazna Eko Gmina w kategorii gmina wiejska o charakterze wielobranżowym
Przyroda jest tam na wyciągnięcie ręki, a powietrze jest bardzo czyste. Nie ma tam i nigdy nie było dużego i ciężkiego przemysłu, ani uciążliwych dla otoczenia form produkcji rolnej. Potencjalne zanieczyszczenia powietrza gmina monitoruje zarówno we własnym zakresie, jak i współpracując z innymi samorządami – umieszczono w newralgicznych punktach gminy czujniki, które online monitorują jakość powietrza i ujawniają w internecie występowanie odstępstw od norm. To tylko jedna z szeregu podejmowanych inwestycji, ukierunkowanych na zaspokojenie cywilizacyjnych potrzeb mieszkańców. Priorytetem władz samorządowych jest koncepcja zrównoważonego i wszechstronnego rozwoju.
Specjalne wyróżnienie „Siła Osobowości w kategorii Samorząd” przyznano Burmistrzowi Ostrowi Mazowieckiej Jerzemu Bauerowi. To nagroda przyznawana prezesom, menadżerom firm i instytyucji, a także samorządowcom, prezydentom, burmistrzom miast i gmin, których siła i zdecydowanie sprawiają, że organizacje którymi kierują, rozwijają się, determinują sukces, przyczyniając się do rozwoju polskiej przedsiębiorczości, nauki i samorządności.
Turystyczny Produkt i Turystyczna Usługa Roku 2020
Program Turystyczny Produkt Roku i Turystyczna Usługa Roku mają wskazywać ciekawe i warte odwiedzenia miejsca w naszym kraju oraz interesujące produkty i projekty z branży turystycznej. Nagrody turystyczne i cała kampania, która idzie w ślad za nimi, stanowią skuteczną pomoc w działaniach marketingowych i wizerunkowych dla organizatorów turystyki.
Program ma za zadanie wskazywać te usługi i produkty z branży turystycznej, które reprezentują najwyższe standardy i gwarantują klientom otrzymanie produktu lub usługi na najwyższym poziomie. Jego celem jest kreowanie i wzmacnianie pozytywnego przekazu związanego z działalnością kulturową, zarówno dla lokalnej społeczności, jak i turystów.
Za działania, projekty, produkty i usługi turystyczne w 2020 roku nagrodzono:
- w kategorii Turystyczny Produkt:
Żywe Muzeum Piernika w Toruniu
Przekroczenie bram muzeum gwarantuje zmysłowe podróże w czasie. Realizowane są tam warsztaty historycznego wypieku i dekoracji piernika. Wystrój sal, stroje prowadzących i język pokazów są stylizowane na XVI w. (w sali średniowiecznej) i pocz. XX w. (w sali mieszczańskiej). Oferta skierowana jest do szerokiego grona odbiorców: dzieci, studentów, rodzin, seniorów, osób z niepełnosprawnościami (w tym pokazy z audiodeskrypcją), turystów biznesowych oraz zagranicznych. Właściciele Muzeum Piernika prowadzą także dwa inne interaktywne obiekty: Dom Legend Toruńskich i Bunkier-Wisła. Placówki tworzą pakietową ofertę, przygotowują i przeprowadzają gry miejskie, tematyczne zwiedzania Torunia.
Muzeum Okręgowego Ziemi Kaliskiej w Kaliszu za Dworek Marii Dąbrowskiej w Russowie
Maria Dąbrowska pisarka i publicystka, urodziła się w Russowie pod Kaliszem. Spędziła w Russowie jedynie dzieciństwo i młodość, ale do końca życia czuła się związana z ziemią kaliską. Dała temu wyraz w utworach literackich, wspomnieniach, a także w swoich słynnych "Dziennikach". Na terenie zabytkowego parku krajobrazowego z końca XIX w. znajduje się Dworek Dąbrowskiej oraz skansen drewnianej architektury wiejskiej z terenu powiatu kaliskiego. W Dworku pamiątki po pisarce, np. maszyna do pisania, akwarele jej autorstwa, rękopisy oraz ekspozycja zabytkowych wnętrz dworskich. Położony
Młyn Hilberta w Dzierżoniowie
Zabytkowy, jeden z największych na Dolnym Śląsku, olbrzymi młyn z czerwonej cegły, wybudowany przez rodzinę Hilbert w latach 40. XIX w. zakończył swoją pracę w 2016 roku. Dziś Fundacja Ochrony Dziedzictwa Przemysłowego na Śląsku, przekształca go w muzeum techniki młynarskiej XIX w. Odwiedzający będą też mogli wziąć udział w pasjonujących warsztatach edukacyjnych. Fundacja opiekuje się już takimi obiektami, jak Muzeum Kolejnictwa w Jaworzynie Śląskiej, Muzeum Hutnictwa Cynku "Walcownia" w Katowicach, a w planach jest udostępnienie do zwiedzania m.in. Muzeum Porcelany Śląskiej w Tułowicach, Muzeum Techniki Rolniczej w Piotrowicach Świdnickich, Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa w Dzierżoniowie.
Podziemne Miasto Osówka
Podziemia udostępnione do zwiedzania dzielą się na 3 sztolnie, z których najdłuższa ma około
Muzeum – Dom Rodziny Pileckich, Ostrów Mazowiecka
Główną misją placówki jest zachowanie w pamięci dzieła życia rotmistrza Witolda Pileckiego, jego żony Marii z domu Ostrowskiej, rodowitej ostrowianki (to właśnie jej rodzinny dom jest głównym zabytkiem będącym częścią muzeum). Od momentu powołania, jeszcze w trakcie budowy siedziby, placówka rozpoczęła od razu swoją pracę, realizując szereg projektów, z których rocznie korzysta ok. 5 tys. osób, głównie młodzieży.
Zamek Grodno
Ten “produkt” ma ponad 700 lat. 7 wieków historii, którą zapoczątkowali Piastowie Świdnicy, budując w malowniczej Dolinie Bystrzycy, na szczycie Góry Choina warownię, która miała pełnić funkcje obronne dla tej części potężnego księstwa świdnicko-jaworskiego. Dziś jest to jedna z ważniejszych i najlepiej zachowanych warowni na terenie Dolnego Śląska, z fragmentami dobrze zachowanych średniowiecznych murów i przebudowanych w renesansowym stylu pomieszczeń. W ostatnich latach na terenie obiektu przeprowadzono kilka inwestycji proturystycznych. Jedną ważniejszych jest otwarcie na jego terenie Centrum Bioedukacji Multimedialnej z nowoczesną salą poświęconą Rezerwatowi Przyrody „Góra Choina” i salą kinową.
- w kategorii Turystyczna Usługa Roku:
Gmina Nowa Wieś Wielka, woj. kujawsko-pomorskie za Szlaki Historyczno-Przyrodnicze
We wszystkie ciekawe miejsca można się udać wykorzystując szlaki turystyczne, m.in. Szlak 18-go południka z symbolicznym obeliskiem oznaczającym punkt przecięcia się 18 południka i 53 równoleżnika (jedyne takie oznaczenie w Polsce). Dokonano uporządkowania i ponownego oznakowania tras już istniejących oraz wyznaczenia nowych. Prowadzą one przez miejsca niezwykle atrakcyjne przyrodniczo i historycznie, związane z wieloma ważnymi i ciekawymi wydarzeniami.
Sieć Hoteli Historycznych Wrocławia za jedną z najdłużej trwających usług hotelarskich we Wrocławiu
Hotel Europejski, który otwarto w 1876 roku, Hotel Piast, który rozpoczął przyjmować gości w 1908 roku i Hotel Polonia, który rozpoczął działalność w 1911 oraz remontowany Hotel Grand. Obiekty te zlokalizowane na tej samej ulicy – Piłsudskiego, tworzą grupę Historycznych Hoteli Wrocławia, stanowiącą jedną z ciekawszych atrakcji turystycznych Dolnego Śląska, dziś nagrodzonej za zachowanie tych zabytkowych obiektów oraz pełnioną misję gościnności i świadczony pakiet usług hotelarskich.
Napisz komentarz
Komentarze