Wsparcie do zmiany sposobu ogrzewania polegało do niedawna głównie na dofinansowaniu inwestycji, które mieszkańcy przeprowadzali w swoich nieruchomościach. Osoby mieszkające w lokalach komunalnych takie dofinansowanie otrzymują w niższej opłacie czynszowej. W 2019 roku skorzystało z tego 19 najemców.
- Na 1221 należących do miasta lokali komunalnych i socjalnych 687 ogrzewanych jest dziś węglem. Tam gdzie jest to możliwe będziemy przyłączać budynki komunalne do sieci ciepłowniczej. W większości przypadków konieczna jest jednak indywidualna dla każdego lokalu zmiana sposobu ogrzewania i na to w najbliższym czasie chcę położyć większy nacisk i przeznaczyć więcej środków – mówi Dariusz Kucharski burmistrz Dzierżoniowa.
W minionym roku, po raz pierwszy od kilku lat, nie odnotowano w Dzierżoniowie średniorocznego przekroczenia pyłów zwieszonych w powietrzu. Od kilku miesięcy w siedzibie DZBM-u, działa specjalny punktu doradczy, informujący nieodpłatnie o możliwościach zdobycia dofinansowania na zmianę sposobu ogrzewania.
Na poprawę jakości powietrza duży wpływa mają także nowe nasadzenia drzew i krzewów, których w minionym roku nie brakowało, czyszczenie ulic na mokro. Bardzo ważne są również kontrole przeprowadzane przez strażników miejskich. W ubiegłym roku było ich prawie dwieście.
W DZIERŻONIOWIE UBYWA „KOPCIUCHÓW”
Prawie sto pieców węglowych zastąpiono w minionym roku ekologicznym sposobem ogrzewania. To efekt „Programu Małych Ulepszeń” i zmiany ogrzewania w zamian za ulgę w czynszu. Jakie jeszcze działania podejmował Dzierżoniów w walce ze smogiem?
- 12.02.2020 14:37 (aktualizacja 11.08.2023 02:14)
Reklama
Napisz komentarz
Komentarze