W ramach pierwotnej wersji projektu zaplanowano prace na Ośrodku Wypoczynkowym "Sudety" i terenach do niego przyległych, a także na kanałach doprowadzających wodę do zbiornika wodnego "Sudety". W pierwszym przypadku zakres rzeczowy obejmował przede wszystkim tereny zielone (nasadzenia, prace pielęgnacyjne, małą infrastrukturę), zaś w przypadku kanałów prace miały polegać na usunięciu płyt betonowych i obsadzeniu skarp geowłókniną.
Po zmianach personalnych dokonanych w organach Gminy w wyniku wyborów samorządowych, które miały miejsce jesienią 2018 r., projekt został poddany wnikliwej analizie celowości i zasadności realizacji harmonogramu rzeczowo – finansowego. Burmistrz Andrzej Hordyj uznał, że wydawanie ponad 2.000.000 zł na zrywanie płyt betonowych i obsadzanie skarp geowłókniną jest całkowicie nieracjonalne.
W efekcie w pierwszym kwartale 2019 r. podjęta została decyzja o rozwiązaniu zawartej w dniu. 19.XI.2018 r. (tj. na 2 dni przed moim zaprzysiężeniem nowego burmistrza) umowy z wykonawcą większości robót budowlanych.
Następnie w imieniu Gminy Bielawa wystąpiłem do Instytucji Wdrażającej z wnioskiem o zmianę zakresu rzeczowego inwestycji, tak aby znacząco zwiększyć efektywność wydatkowania środków zarówno wspólnotowych, jak i własnych Gminy, a jednocześnie osiągnąć zakładane wskaźniki w zakresie rozwoju w Bielawie funkcji ekologicznych i rekreacyjnych na rzecz poprawy jakości środowiska i życia mieszkańców.
3.XII.2019 r. został podpisany aneks do umowy o dofinansowanie, zmieniający harmonogram rzeczowo – finansowy zadania. Dzięki temu w Bielawie powstaną 3 nowe tereny wypoczynku i rekreacji, w zaciszu ładnej i estetycznie nasadzonej zieleni.
Będą to:
- skwer miejski w obrębie ulic Wolności i 3-go Maja (w pobliżu budynku Ośrodka Pomocy Społecznej),
- park sensoryczny przy ul. Lotniczej (w pobliżu budynku Zespołu Ośrodków Wsparcia),
- skwer rekreacyjny przy ul. kom. S. Frankowskiego (dawne miasteczko ruchu drogowego).
Bez zmian pozostała natomiast koncepcja zagospodarowania ośrodka wypoczynkowego oraz terenów do niego przyległych.
4.XII.2019 r. uruchomiono procedurę przetargową, w wyniku której wyłoniono wykonawców poszczególnych elementów tego projektu. Dzięki dużemu zainteresowaniu oferentów udało się uzyskać korzystne ceny, niższe niż zakładano w kosztorysie inwestorskim.
W efekcie łączne nakłady na nowe tereny rekreacyjno - wypoczynkowe w Bielawie wyniosą 4.125.335,29 zł. Zakończenie realizacji wszystkich zadań zaplanowano na 15.VI.2020 r.
Wyżej opisane zmiany w zakresie rzeczowo - finansowym projektu pozwolą na realizację wizji Bielawy jako modelowego miasta ekologicznego oraz realizację celu strategicznego nr 8 "Bielawa miastem opiekuńczym, przyjaznym osobom starszym i niepełnosprawnym" i założeń celu strategicznego nr 7 - "Bielawa miastem dla ludzi młodych oraz rodzin z dziećmi".
Napisz komentarz
Komentarze