W sali wystaw czasowych dusznickiego młyna papierniczego zobaczymy banknoty drukowane przez okupanta w Generalnej Guberni (tzw. „młynarki”), banknoty drukowane przez rząd polski na emigracji w Londynie, banknoty Getta Łódzkiego (tzw. „chaimki”), banknoty władz komunistycznych wydrukowane przez Stalina w 1944 r., a także te, będące w obiegu w obozach jenieckich dla żołnierzy polskich.
Prezentowane pieniądze Muzeum zakupiło do swojej kolekcji w ramach programu Muzealne Kolekcje, realizowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Wystawa przybliży ponadto postacie i wydarzenia stanowiące chlubę polskiej historii z okresu drugiej wojny światowej. Do wydarzeń takich zaliczyć należy m.in. udaną akcję wywiezienia polskiego złota na zachód Europy we wrześniu 1939 r., jak i brawurowo przeprowadzone przejęcie 110 milionów zł, dokonane przez żołnierzy Armii Krajowej w sierpniu 1943 r. Młodsza część zwiedzających dowie się także jak wyglądał symbol Polski Walczącej, kto był jego autorem i dlaczego w tym znaku wykorzystana została kotwica.
Wystawę „Pieniądz czasów II wojny światowej” będzie można zwiedzać do 30 listopada br. Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Narodowy Instytut Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów. Głównym sponsorem ekspozycji jest Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych.
PIENIĄDZ CZASÓW II WOJNY ŚWIATOWEJ - NOWA WYSTAWA W MUZEUM PAPIERNICTWA W DUSZNIKACH - ZDROJU
We wrześniu 2019 r. minęła 80. rocznica wybuchu II wojny światowej, jednego z najtragiczniejszych wydarzeń w dziejach ludzkości. Muzeum Papiernictwa w ramach wspomnianej rocznicy realizuje specjalną wystawę czasową Pieniądz czasów II wojny światowej.
- 18.09.2019 20:04 (aktualizacja 14.08.2023 09:48)
Reklama
Napisz komentarz
Komentarze