Opublikowane niedawno badania GUS, dotyczące wykorzystania bazy noclegowej w pierwszej połowie 2014 roku, wykazały wzrost w porównaniu do analogicznego okresu ubiegłego roku. Na Dolnym Śląsku od stycznia do czerwca ilość udzielonych noclegów wzrosła o 9,2 procenta. Wraz z większą ilością turystów wzrosła liczba gości odwiedzających największe dolnośląskie atrakcje, w tym te znajdujące się w Górach Sowich, Wałbrzyskich i Kotlinie Kłodzkiej.
Najbardziej popularny wśród odwiedzających region okazał się Zamek Książ. Do połowy listopada zwiedziło go przeszło 280.000 osób.
- To prawie o 8% więcej gości niż przez cały 2013 rok. – powiedziała Katarzyna Matuła, przedstawicielka Zamku. – Dzięki utrzymującej się ładnej pogodzie spodziewamy się wzrostu frekwencji nawet o 10% - dodała. Większa liczba gości to nie tylko wynik dobrej pogody. Pracownicy Zamku przygotowali na ten rok nowe bardzo ciekawe wydarzenia, które także zwiększyły zainteresowanie obiektem. Dużą popularnością cieszyło się nocne zwiedzanie oraz specjalne oprowadzanie dla dzieci. Imprezy cykliczne, takie jak majowy Festiwal Kwiatów i sierpniowy Festiwal Tajemnic, przyciągały rzesze gości. Tylko podczas wspomnianych, weekendowych wydarzeń Zamek odwiedziło około 60 tysięcy osób.
„Młodsze” atrakcje także zanotowały duże wzrosty. Najlepszym wynikiem wśród instytucji należących do Turystycznej 13 może się poszczycić firma Ski-Raft organizująca spływy pontonowe Przełomem Bardzkim. W tym roku z atrakcji tej skorzystało ponad 30.150 osób. Jest to wynik o 20% lepszy niż w zeszłym roku. Mariusz Dubiel, przedstawiciel firmy Ski-Raft zauważa – Poza osobami korzystającymi ze spływu, z usług naszej przystani skorzystało dodatkowo około 25 tysięcy osób. Są to turyści schodzący z gór, zarówno piesi jak i rowerowi, którzy zatrzymują się u nas na chwilę, a później ruszają dalej na szlak. Zauważyliśmy zdecydowany wzrost zainteresowania naszą, piękną okolicą gór Złotych i Bardzkich.
Pozostałe duże atrakcje regionu, takie jak: Podziemna Trasa Turystyczna Kopalnia Złota w Złotym Stoku, Twierdza Srebrna Góra, czy podziemne Miasto Osówka także zanotowały wzrosty od 1 do 15 procent. Ilość turystów odwiedzających srebrnogórską twierdzę w 2014r to dobry wynik, nawet nieco lepszy od rekordowego roku 2013, mimo że w sezonie turystycznym ciągle trwały prace budowlane. Wzrost frekwencji w obiekcie związany jest z jej ciągłą renowacją i udostępnianiem nowych pomieszczeń zwiedzającym oraz wprowadzeniem nowych atrakcji. Twierdza w roku bieżącym pozyskał na ten cel kolejne finanse zewnętrze od Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego i realizuje następne etapy modernizacji, w tym roku związane są one z remontem i odbudową Bastionu Dolnego Twierdzy za sumą ok. 1 mln zł.
- Poprawienie wyglądu atrakcji na pewno wpłynie pozytywnie na liczbę gości i już w przyszłym sezonie spodziewamy się zdecydowanego wzrostu frekwencji na naszym obiekcie. – twierdzi Krzysztof Niebora, Prezes Zarządu Twierdzy Srebrna Góra.
Wzrost liczby gości odwiedzających Podziemne Miasto Osówka oraz Podziemną Trasę Turystyczną Kopalnia Złota w Złotym Stoku wiąże się z wprowadzaniem coraz to nowych dodatkowych atrakcji w czasie zwiedzania obydwu instytucji. W Podziemnym mieście Osówka wprowadzono zwiedzanie z fabułą nazwane Ekspedycja Rise, które cieszy się wielką popularnością wśród turystów. Kopalnia Złota z kolei dokłada nowe niespodzianki co roku. Ostatnio tuż obok Kopalni powstał Średniowieczny Park Techniki, który pokazuje zwiedzającym dawne maszyny wykorzystywane przez górników na powierzchni ziemi.
* Turystyczna 13 to nieformalne Zrzeszenie 13 organizacji turystycznych Gór Sowich, Wałbrzyskich oraz Kotliny Kłodzkiej. Powstałe celem promowania regionu oraz najciekawszych atrakcji turystycznych na wspomnianym wyżej obszarze. Należą do niego: Zamek Książ, Zamek Grodno, Sztolnie Walimskie, Podziemne Miasto Osówka, Spływy Pontonowe Przełomem Bardzkim – Ski-Raft, Podziemna Trasa Turystyczna Kopalnia Złota w Złotym Stoku, Średniowieczny Park techniki, Podziemna Trasa Turystyczna Kopalnia Węgla Nowa Ruda, Muzeum Papiernictwa w Dusznikach Zdrój, Muzeum Zabawek w Kudowie Zdrój, Szlak Ginących Zawodów, Jaskinia Niedźwiedzia w Kletnie, Twierdza Kłodzka, Twierdza Srebrna Góra.
Napisz komentarz
Komentarze