Start oraz Meta Biegu będą zlokalizowane przy Biurze Zawodów
Sobota 15 czerwca 2019 roku:
Godzina 6:30-8:00 – Otwarcie Biura Zawodów i odbiór pakietów startowych (Pieszyce – park miejski, wjazd od ul. Ks. E. Pagacza).
Godzina 9:00 – Start II BIEGU TKACZA – Pieszyce, park miejski.
Godzina 12:00-15:30 – Wydawanie posiłków dla Uczestników Biegu – miejsce: META
Godzina 15:15 – Zamknięcie trasy Biegu Tkacza
Godzina 15:15 – Ceremonia rozdania nagród i oficjalne zakończenie imprezy – miejsce: OKOLICE METY
Góry Sowie stały kiedyś tkactwem. Od XVI wieku w każdym tutejszym domu kręciły się wrzeciona i kręciły kołowrotki, a krosno było tak naturalnym wyposażeniem wnętrza jak piec i stół. Wydawało się, że tak już będzie zawsze. Ale historia potoczyła się inaczej. Chcemy Wam opowiedzieć o tych wydarzeniach i przypomnieć losy zbuntowanych tkaczy.
Wspólny, 30-kilometrowy bieg pod Wielką Sową, będzie dla nas dobrą okazją, żeby ta opowieść nie została zapomniana.
Co się tu wydarzyło?
W czasie rewolucji przemysłowej w XIX wieku, tkacze sowiogórscy pracowali już za głodowe pensje, a bogacili się na nich jedynie fabrykanci. Tymi najbardziej znienawidzonymi byli Zwanziger z Pieszyc (niem. Peterswaldau) oraz Dierig z Bielawy (niem. Langenbielau).
W 1844 roku przepełniła się czara goryczy. Tkacze spotykali się w przypałacowej karczmie i tam też przygotowali rewoltę. Powstanie Tkaczy Sowiogórskich miało miejsce 5 czerwca, ale już 6 zostało krwawo stłumione przez wojska pruskie. Fryderyk Engels uważał, że bunt ten ma znaczenie dla całego proletariatu i za jakiś czas wydarzenia te były już legendą wolnościowego buntu.
Inspiracja literacka i nie tylko
50 lat później niemiecki noblista Gerhart Hauptmann opisał wydarzenia pod Wielką Sową w dramacie „Tkacze” (niem. „Die Weber”).
Akt III dramatu Hauptmanna rozpoczyna się od bardzo wiernego opisu sali wyszynkowej karczmy, z której wyruszyli zbuntowani tkacze. Tej samej, którą jako „Zielonego Małżonka” wydobywamy z zapomnienia.
Bo ta historia zafascynowała nas tak, jak Hauptmanna. Tak bardzo, że z szacunkiem dla historii odrestaurowaliśmy typowy dla regionu dom tkacki Dom Tkacza, a kilka lat później rozpoczęliśmy rewitalizację legendarnej karczmy “Zielony Małżonek”, z której zbuntowani tkacze ruszyli w kierunku Bielawy.
Bieg Tkacza
9 czerwca jest datą najbliższą wydarzeniom z 1844 roku i rocznicy śmierci noblisty.
Chcemy, aby w biegu wystartowali biegacze z Polski i Niemiec i pomogli nam opowiedzieć tę historię, wspólną dla Polaków i Niemców.
Bieg swoim patronatem objęli: Pani Dorota Konieczna -Enözel – Burmistrz miasta i Gminy Pieszyce oraz Pan Cezary Przybylski – Marszałek Województwa Dolnośląskiego.
Pobiegnijcie z nami 15 czerwca 2019 roku na malowniczej 35-cio kilometrowej trasie i pomóżcie podążyć za opowieścią. Czekamy w Górach Sowich.
Napisz komentarz
Komentarze