Od marca zawarcie związku małżeńskiego będzie możliwe nie tylko w kościele czy w Urzędzie Stanu Cywilnego. Można wybrać niemal każde miejsce. Musi być ono jednak bezpieczne i gwarantować zachowanie powagi i doniosłości ceremonii. Taka usługa będzie też dodatkowo płatna.
Liberalizację przepisów dotyczących ślubów przewiduje nowa ustawa Prawo o aktach stanu cywilnego. Wprawdzie pochodząca z 1986 r. ustawa także umożliwia zawarcie ślubu poza jednym z ponad 2,2 tys. urzędów w kraju, ale muszą być ku temu uzasadnione powody, np. pobyt w szpitalu. W ubiegłym roku zawarto 69 tys. małżeństw, ale tylko 2 tys. ślubów zostało zorganizowanych poza urzędem.
- Wynikająca z ustawy opłata w wysokości około 1 tys. zł za ślub cywilny poza Urzędem Stanu Cywilnego będzie stanowiła dochód gminy. Zakładaną wysokość opłaty dodatkowej określi minister właściwy do spraw wewnętrznych w drodze rozporządzenia. Kwota ta ma pokrywać koszty organizacyjne. Decyzja o udzieleniu ślubu poza siedzibą USC będzie należała do kierownika urzędu – mówi Danuta Stasiak, kierownik USC Urzędu Miasta w Dzierżoniowie.
Nowe Prawo o aktach stanu cywilnego ma także uprościć obieg i dostęp do różnych dokumentów. Nakłada na kierowników USC obowiązek prowadzenia od 1 marca 2015 r. elektronicznej rejestracji urodzeń, małżeństw i zgonów. Odpisy z tych dokumentów będą wydawane w dowolnym USC. Przy załatwieniu spraw w urzędzie nie będzie konieczności przedstawiania odpisów wcześniejszych aktów, gdyż kierownik będzie miał dostęp do centralnego systemu rejestrów państwowych.
Napisz komentarz
Komentarze