Paweł Królikowski, pomysłodawca i dyrektor artystyczny Festivalu CZ-PL, zapytany o jego ideę mówi, że powstał po to, aby „uświadomić, że dwa sąsiadujące miasta - Kudowę-Zdrój i Nachod więcej łączy niż dzieli, a wspólne śpiewanie i wymiana kulturalna sprzyja budowaniu więzi między narodami, co w dzisiejszych trudnych czasach ma wyjątkową wartość.”
Patronat nad Festiwalem ponownie objęło Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego Rzeczpospolitej Polskiej, Ambasador Czech oraz Czeskie Centrum. Swoje uczestnictwo w festiwalu potwierdziła Telewizja Polska, Czeska Telewizja Publiczna i Český Rozhlas. Gospodarzem Festiwalu będzie Miasto Kudowa-Zdrój oraz, po czeskiej stronie, Miasto Nachod.
Koncert Galowy, wieńczący tegoroczną edycję nosi tytuł „POKOLENIA, CZYLI, NIE PŁACZ EWKA” a udział w nim wezmą znakomici artyści i gwiazdy o międzynarodowej sławie: Ewa Farna, Marek Piekarczyk, Hanna Śleszyńska, Olga Bończyk, Gabi Gold, Kacper Kuszewski, Darek Kordek, Kwartet Rampa. Koncert finałowy poprowadzi uwielbiany przez wszystkie pokolenia widzów Artur Andrus. Dzięki takim gwiazdom Festiwal nie tylko zyskał ogromne zainteresowanie w Polsce, ale ma też międzynarodowy zasięg.
Festival CZ-PL zainauguruje wernisaż fotografii Olgi Havlovej. Wystawa dokumentuje działalność fundacji założonej przez Olgę oraz jej pracę charytatywną jako Pierwszej Damy. Fotografie pochodzą z archiwum Komitetu Dobrej Woli, a ich autorami są świetni czescy fotografowie.
Po stronie czeskiej, w Nachodzie, Festival otworzy wystawa na rynku w Nachodzie (mieście bratnim z Kudową – Zdrój) polskich i czeskich zabytkowych, kultowych samochodów. Po południu nastąpi uroczysta DEFILADA pojazdów do Kudowy Zdroju.
Wieczorem, w parku Zdrojowym w Kudowie planowany jest pokaz filmu dokumentalnego o Karelu Krylu „BRACISZEK KAREL”. Pokaz uświetni spotkanie z autorką dokumentu, KRYSTYNĄ KRAUZE, które poprowadzi Paweł Królikowski.
Drugi dzień to przede wszystkim działania festiwalowe skupione w Kudowie – Zdroju. W samo południe zapoczątkujemy „ALEJĘ WOLNOŚCI” posadzeniem drzew im. Olgi Havlovej oraz Haliny Mikołajskiej na 100-lecie odzyskania wolności przez Polskę i Czechy. Wydarzenie zatytułowane jest: „Niepodległe – Rzeczpospolita i Republika” jest dedykowane Wybitnym Kobietom Opozycji.
Po południu, na aktywnych gości Festiwalu czeka TRANSGRANICZNY RAJD ROWEROWY, a dla tych, którzy wolą posłuchać zmagań z polską i czeską piosenką, mamy KONCERT KONKURSOWY amatorów p.t. „CO CZECH TO MUZYKANT, A POLAKOM W TO GRAJ”. To już tradycja Festivalu
CZ-PL, że czescy uczestnicy śpiewają polskie piosenki wraz z polskimi uczestnikami, którzy śpiewają… piosenki czeskie. W jury Koncertu zasiądą, między innymi, Teresa Drozda i Artur Chamski. Konkurs będzie można zobaczyć także w Internecie.
Wieczorem zapraszamy do Pijalni wód na „SMAKI KULTURY – CZESKA CHUT, CZY POLSKI SMAK” – panel dyskusyjny o związkach kulturalnych, politycznych i historycznych Polski i Czech.
W niedzielę coś dla ducha - spotkanie z malarzem Dariuszem Milińskim p.t. „HOFFMAN ZAGLĄDAŁ MALCZEWSKIEMU W DUSZĘ, A MILIŃSKI HOFFMANOWI PRZEZ RAMIĘ”.
Ostatni dzień festiwalowy to przede wszystkim WIELKI KONCERT GALOWY p.t. „POKOLENIA, CZYLI NIE PŁACZ EWKA”. W czasie koncertu prezentowane będą fragmenty przedstawienia Igora Sebo „POMALU, A JESZCZE RAZ”.
Koncert w całości pokaże Program 2 Telewizji Polskiej, a fragmenty Czeska Telewizja Publiczna.
Po koncercie, co już jest tradycją, mieszkańcy integrują się na wspólnym biesiadowaniu do oporu ducha i ciała.
Organizatorzy Festivalu CZ-PL: Fundacja SUDETY KULTURY Pawła Królikowskiego, Fundacja Qudowa, Miasto Kudowa –Zdrój i w tym roku wierzą, że dobra kulturalna zabawa pozwoli licznym gościom Festiwalu z Polski i Czech poznać się lepiej, wzajemnie, co prowadzić może tylko do prawdziwie kulturalnej przyjaźni na lata.
Festival CZ-PL jest współfinansowany przez Unipetrol, NCK, Urząd Miasta w Kudowie-Zdroju, ZAIKS, Uzdrowiska Kłodzkie. Partnerem motoryzacyjnym jest Audi.
Napisz komentarz
Komentarze