Kolejną atrakcją obiektu jest ścieżka geoturystyczna składająca się z 13 stanowisk geologicznych. W nieczynnym kamieniołomie we Włókach, na małej przestrzeni możemy zaobserwować skały reprezentatywne dla Gór Sowich. W różnych miejscach dawnego wyrobiska odnajdujemy bogactwo odmian teksturalnych migmatytów – skał, które powstały w procesie częściowego przetopienia gnejsów. Utworzona w kamieniołomie ścieżka geoedukacyjna identyfikuje skały oraz opisuje procesy geologiczne, w wyniku których zawdzięczają one obecny wygląd. Ze względu na widoczny w tych skałach bogaty zapis historii rozwoju masywu Gór Sowich, a co za tym idzie także rozwoju Sudetów, kamieniołom we Włókach jest wyjątkowym miejscem w skali regionu i oczywiście również lokalną perełką. Przed kilku laty to miejsce jawiło się ostoją najbardziej bujnej i kolczastej roślinności. W niektórych partiach wyrobiska z trudnością można było dotrzeć do ścian. Swój prawdziwy potencjał kamieniołom ukazał m.in. dzięki zaangażowaniu wąskiej grupy ludzi, a przede wszystkim determinacji sołtysa wsi Włóki, pana Marcina Pięta. Istniejąca ścieżka edukacyjna stwarza duże możliwości dla nauczycieli z pobliskich szkół do przeprowadzenia niezwykłych lekcji na łonie natury, które pozwolą uczniom zgłębić tajniki przyrody nieożywionej. Miejsce to także powinno być poligonem doświadczalnym dla studentów geologii i innych kierunków związanych z naukami o Ziemi. Opracowaniem merytorycznym ścieżki edukacyjnej zajęli się prof. Teresą Oberc-Dziedzic i dr Stanisław Madej z Instytutu Nauk Geologicznych Uniwersytetu Wrocławskiego.
Potencjał tego obiektu dostrzegło również Stowarzyszenie Geopark Przedgórze Sudeckie, które 25 marca tego roku zorganizowało wizytę na Gnejsową Górkę we Włókach dla uczestników kursu przewodnickiego. Warto też podkreślić, że zrealizowane prace zagospodarowania tego miejsca znalazły uznanie Państwowego Instytutu Geologicznego z Warszawy, który organizując 28 marca we Wrocławiu konferencję konsultacyjną w ramach projektu kształtowania polityki surowcowej państwa poprosił o zdjęcia z Gnejsowej Górki we Włókach, jako przykład właściwego zagospodarowywania terenów poeksploatacyjnych.
Kolejne zadania skupiały się na zabezpieczeniu urwisk, usypaniu podwyższenia na scenę, wykonaniu stołu i ławek oraz siedziska przy ognisku.
Napisz komentarz
Komentarze