W kulturalnym życiu Dzierżoniowa nie zabraknie w tym roku stałych imprez plenerowych, które gromadzą wielu dzierżoniowian i nie tylko. Zaplanujmy już sobie czas w kalendarzu na Jarmark św. Jerzego, TRAKT, Dni Dzierżoniowa czy Miodobranie. W przyszłym roku kalendarz stałych imprez ulegnie zmianie.
- O nowym spojrzeniu na organizowane przez miasto wydarzenia kulturalne będziemy Państwa szczegółowo informować, zapraszając wcześniej do udziału w dyskusji. Nowe propozycje na pewno skonsultujemy m.in. poprzez ankietę internetową – zapowiada burmistrz Dzierżoniowa Dariusz Kucharski
Pierwsza z masowych imprez przy szczęku oręża już 26 kwietnia. Na Jarmarku św. Jerzego zgromadzą się nie tylko fani rycerstwa, ale wszelka gawiedź spragniona plebejskich zabaw. Jak co roku będzie można poznawać kulturę średniowiecza, kupić wyroby z gliny, szkła, skóry i metalu, oraz kobiece ozdoby.
W ostatni weekend maja będziemy się bawić na Dniach Dzierżoniowa. Czekają nas koncerty, wystawy, konkursy i inne liczne eventy.
19-20 czerwca to dni Poezji na Murach. Impreza w ramach rewitalizacji miasta skupia miłośników krainy łagodności. Poezja w otoczeniu średniowiecznych murów obronnych ma wyjątkowy klimat, zwłaszcza przy blasku pochodni. Fani poezji śpiewanej szykują się również na „Poetycką Stajnię” (6-7 listopada). To Ogólnopolski Konkurs Poezji Śpiewanej dla solistów i zespołów. Pierwszego dnia odbywa się koncert konkursowy, drugiego spotkania uczestników z jurorami. "Stajnię" kończy koncert laureatów, w czasie którego poznajemy werdykt jury. Zwycięzca ma możliwość zaprezentowania swojego talentu podczas Studenckiego Festiwalu Piosenki w Krakowie.
A wakacje zakończą się bardzo słodko – Miodobraniem. Będzie można kupić miody, także te pitne, wiklinę, ceramikę i ludowe bibeloty oraz posłuchać folkowych kapel z całego świata w barwnych, czasem bardzo egzotycznych strojach.
W dniach 28-29 września czekają nas Prezentacje Dzierżoniowskie, czyli święto lokalnego biznesu. Wyróżniającym się wystawcom kapituła przyznaje wtedy nagrodę Smoka Biznesu i wyróżnienia. Targom towarzyszy bogaty program artystyczny, podczas którego prezentują się lokalni artyści i zaproszone gwiazdy.
To jednak nie koniec. W październiku (16-18) szykuje się Kalejdoskop Kultur Dolnego Śląska ukazujący wielokulturowość naszego regionu, a 28 listopada Dolnośląski Przegląd Twórczości Ludowej i Artystycznej Rękodzieło.
Napisz komentarz
Komentarze