Po sukcesie reaktywacji Festiwalu Zderzenie w 2016 r. trudno byłoby nie kontynuować tak ważnej imprezy kulturalnej o wysokiej randze artystycznej i znaczących walorach promocyjnych, w szczególności w mieście, w którym teatr ma stałych odbiorców, a „Zderzenia” wielu sympatyków w całym regionie. W roku ubiegłym próbowaliśmy artystycznie porozmawiać o kilku ważnych sprawach: o naszym postrzeganiu rzeczywistości, o sensach i bezsensach, o szczęściu, wojnie, śmierci, Rosji, wierze, poczuciu humoru, dystansie do siebie, o przeszłości i przyszłości i na pewno o samym teatrze. Zgodnie z obietnicami było mocno w treści i raczej lekko w formie, ale zawsze ciekawie artystycznie, co potwierdził fakt, że na wszystkie spektakle festiwalowe publiczność oddała swoje głosy.
W tym roku skupimy się zasadniczo na dwóch sferach-kluczach. Pierwsza z nich to miłości i budowanie bliższych relacji z drugim człowiekiem, które będą dominować w treści praktycznie wszystkich przedstawień. Druga to „polskość” z jej romantycznymi korzeniami, rozmalowana w dwóch bardzo ważnych spektaklach: „Dziady – noc druga” Teatru Wierszalin i „Zabijanie Gomułki” Teatru im. H. Modrzejewskiej, który obejrzymy wyjątkowo w Legnicy, a nie na kłodzkiej scenie. Postawimy wiele pytań, a wśród nich na pewno te: „czy w świecie, w którym łatwiej kupić związek niż go budować jest miejsce na miłość?”, „czy wystarczy przeczytać i zrozumieć Mickiewicza?”
Tegoroczny festiwal przypada w roku 30-lecia powołania do życia Teatru KO-KU przez Mariana Półtoranosa. Jednym z elementów nawiązujących do tej rocznicy będzie bardzo ciekawy spektakl „Ja, Maria” wychowanki Mariana Mirelli Rogozy-Biel (obecnie lubelskiej aktorki) oraz spotkanie absolwentów klas teatralnych i kłodzkiego teatru.
Każdy, kto zakupi karnet na listopadowe święto teatru będzie mógł zobaczyć aż 8 teatrów, wziąć udział w przyznawaniu Grand Prix Zderzeń oraz konkursie, w którym nagrodą będzie bezpłatny wstęp do Teatru w Kłodzku na wszystkie spektakle w przyszłym roku, a także zwiedzić świetną interaktywną wystawę i zobaczyć znakomite przedstawienie w legnickim teatrze. Bilety pojedyncze i karnety (tylko 80 szt.) do nabycia w kasie KCKSiR. Szczegółowe informacje na stronie i profilu fb KCKSiR. Spotkajmy się w kłodzkim teatrze.
Marek Mazurkiewicz – dyrektor festiwalu.
Przypomnijmy jak było w 2016 roku:
ZDERZENIA TEATRÓW W KŁODZKU - REAKTYWACJA
Napisz komentarz
Komentarze