Papier i tektura do niebieskiego pojemnika, szkło do zielonego, plastik do żółtego – tak dotychczas segregowaliśmy śmieci. Dojdzie jeszcze jeden pojemnik – brązowy. Będą do niego trafiać resztki kuchenne, dzięki czemu więcej śmieci będzie poddawanych recyklingowi. Segregacji poddawany będzie też złom. Ma on trafiać do tych samych pojemników co plastik.
W jaki sposób Dzierżoniów będzie wprowadzał te zmiany?
Nowe przepisy dają samorządom czas na dostosowanie się do zmian. Wprawdzie ustawa umożliwia wprowadzenie nowych pojemników w przeciągu najbliższych pięciu lat, to Dzierżoniów zrobi to szybciej. Obecna umowa z firmą odbierającą odpady obowiązuje do końca 2018 roku. W przyszłym roku rozstrzygnięty będzie nowy przetarg na odbiór odpadów. Firma, która zaoferuje mieszkańcom najlepsze warunki będzie odbierać odpady już na owych zasadach od stycznia 2019 roku.
Selektywna zbiórka odpadów prowadzona jest w Dzierżoniowie na dwa sposoby. Systemem workowym na terenach o zabudowie jednorodzinnej, gdzie w wystawiane przez właścicieli posegregowane odpady są zabierane w wyznaczone dni oraz systemem kontenerowym, prowadzonym w zabudowie wielorodzinnej.
W Dzierżoniowie miesięczna opłata za odbiór i unieszkodliwianie odpadów za jednego mieszkańca wynosi w Dzierżoniowie 12 zł w przypadku prowadzenia selektywnej zbiórki. Bez segregacji stawka wynosi 15 zł. Ceny te obowiązują od 2016 roku.
Odpady nietypowe można bezpłatnie oddać oddać w specjalnym punkcie, przy ul. Bielawskiej 15 b w środy, od godziny 11.00 do 19.00 oraz w soboty, od godziny 8.00 do 16.00. Może tu trafiać zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny, przeterminowane leki, zużyte baterie i akumulatory, meble oraz odpady wielkogabarytowe jak opony, odpady zielone, odpady budowlane i rozbiórkowe. Punkt ten przyjmuje także szkło, plastik i makulaturę.
Czy wiesz, że
- każdy z nas wytwarza rocznie około 300 kg śmieci
- odpady segreguje co drugi polak
- każda tona odzyskanej makulatury pozwala zaoszczędzić 1200 l wody w papierni,
- rocznie w Polsce zużywa się 400 mln aluminiowych puszek, które można powtórnie przetworzyć oraz wykorzystać nieskończenie wiele razy,
- do roku 2020 musimy zwiększyć recykling do 50 proc. (obecnie jest to 26 proc.).
Napisz komentarz
Komentarze